След като работодателите отказаха да преговарят за минималните осигурителни прагове днес изтече допълнителният 10-дневен срок.
Само за пет от над 80-те сектора в икономиката бяха постигнати споразумения. Работодателите в писмо до вицепремиера Томислав Дончев, социалният министър Зорница Русинова и финансовият - Владислав Горанов са оттеглили подписите си под договореностите.
Според президента на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов е имало време - цяла година, да обсъждат минималния осигурителен доход, минималните работни заплати. От КНСБ са внесли предложение в Националния съвет за тристранно сътрудничество за минималната заплата.
Според него ще се наложи служебно увеличаване на част от минималните осигуровки за 2016 година.
"Не може да не се стигне до служебно увеличение дотолкова, доколкото се планира така разчетен бюджет, но в размер на минималната работна заплата, следователно поне тези прагове, които са под нея ще се увеличат", заяви синдикалистът пред БНР.
Социалният министър Зорница Русинова очаква, че заради различията между синдикатите и работодателите, най-вероятно ще останат в сила старите осигурителни прагове.
Макар и да не приеха диалога, очакванията на работодателите са по-скоро да има нулева година. Нагласата на синдикатите е да има повишаване на осигурителните доходи. Изчаквам наистина да се приключи с договарянето, и считам, че при тези диаметрално различни мнения и в областите и браншовете, по които няма договореност, ще останат праговете, които са от миналата година.
В икономическите дейности, за които няма договореност за минималните осигурителни прагове, трябва да останат да действат сегашните нива, е мнението на финансовия министър Владислав Горанов.