Трябва да работим заедно и да помогнем на икономиката да се справи с предизвикателствата от наложените срещу Русия санкции. Това заяви пред БНТ Лъчезар Борисов, бивш икономически министър.

Той припомни период от 2014 г., когато в Министерството на икономика направили първичен анализ при максимални санкции спрямо Русия, предвид казуса Крим. По-късно с Министерството на финансите бил разработен допълнителен анализ и обобщаване на данните.

"Рискът наистина е голям. Тогава анализът сочеше, че икономиката има вероятност да загуби 4-5 % от БВП. Всичко това трябва да бъде калкулирано. Тук е ролята на правителството и на всички експерти да работим заедно и да помогнем на икономиката да се справи с тези предизвикателства, защото те не са малко", отбеляза Борисов.

Той посочи, че ако е бил министър на икономиката, е щял да поиска повече квоти за внос на метали, например от Турция, както и комуникация с бизнес партньорите.

България предлага на ЕК общ план за инфлацията и горивата
Обновена

България предлага на ЕК общ план за инфлацията и горивата

Фокусът на заседанието на МС днес ще е върху високите цени у нас, анонсира Кирил Петков.

Според него форсмажорното решение, което не получи одобрение, е щяло да взриви българската икономика и банковия сектор.

Борисов призова всички макроикономисти да се обединят и да помогнат на правителството, защото ситуацията на макроикономическо ниво в момента била "наистина трагична".

"Макроикономическата система влиза, образно казано, в интензивното отделение. Инфлационният вирус вече има пандемичен характер", предупреди той.

Експертът отбеляза, че България влиза във втората фаза на инфлационните процеси. Той прогнозира, че 10-процентовата инфлация ще се задържи, въпреки по-високата база от предходната година.

Бисер Петков: Инфлацията гризе минималната заплата

Бисер Петков: Инфлацията гризе минималната заплата

Ако минималната работна заплата не следва темпа на инфлацията, ще се увеличат работещите бедни

Ако сложим като база пролетта на тази година, прогнозирам, че в края на 2022 г., при база пролетта на предходната година, ще достигнем нива на 18-20% инфлация, предупреди бившият икономически министър.

Според него в момента актуализацията на бюджета е неотложна, тъй като има макрорамка, която издъхва. "Имаме проблем с инфлацията, която не е прогнозирана, използва се като буфер. Някой от органите на икономически растеж започват да отказват. Имаме проблеми с дълга", коментира той.

Борисов попита къде са изчезнали 9 млрд. лева от фискалния резерв през декември.

Той изрази подозрение, че се пипа неприкосновеният фискален резерв от 4,5 млрд. лева, който включва сребърния и ядрения фонд.

Красен Станчев: Инфлацията ще скочи до 20%

Красен Станчев: Инфлацията ще скочи до 20%

Строителството е по-засегнато при санкциите от туризма