Трябва да работим заедно и да помогнем на икономиката да се справи с предизвикателствата от наложените срещу Русия санкции. Това заяви пред БНТ Лъчезар Борисов, бивш икономически министър.
Той припомни период от 2014 г., когато в Министерството на икономика направили първичен анализ при максимални санкции спрямо Русия, предвид казуса Крим. По-късно с Министерството на финансите бил разработен допълнителен анализ и обобщаване на данните.
"Рискът наистина е голям. Тогава анализът сочеше, че икономиката има вероятност да загуби 4-5 % от БВП. Всичко това трябва да бъде калкулирано. Тук е ролята на правителството и на всички експерти да работим заедно и да помогнем на икономиката да се справи с тези предизвикателства, защото те не са малко", отбеляза Борисов.
Той посочи, че ако е бил министър на икономиката, е щял да поиска повече квоти за внос на метали, например от Турция, както и комуникация с бизнес партньорите.
Според него форсмажорното решение, което не получи одобрение, е щяло да взриви българската икономика и банковия сектор.
Борисов призова всички макроикономисти да се обединят и да помогнат на правителството, защото ситуацията на макроикономическо ниво в момента била "наистина трагична".
"Макроикономическата система влиза, образно казано, в интензивното отделение. Инфлационният вирус вече има пандемичен характер", предупреди той.
Експертът отбеляза, че България влиза във втората фаза на инфлационните процеси. Той прогнозира, че 10-процентовата инфлация ще се задържи, въпреки по-високата база от предходната година.
Ако сложим като база пролетта на тази година, прогнозирам, че в края на 2022 г., при база пролетта на предходната година, ще достигнем нива на 18-20% инфлация, предупреди бившият икономически министър.
Според него в момента актуализацията на бюджета е неотложна, тъй като има макрорамка, която издъхва. "Имаме проблем с инфлацията, която не е прогнозирана, използва се като буфер. Някой от органите на икономически растеж започват да отказват. Имаме проблеми с дълга", коментира той.
Борисов попита къде са изчезнали 9 млрд. лева от фискалния резерв през декември.
Той изрази подозрение, че се пипа неприкосновеният фискален резерв от 4,5 млрд. лева, който включва сребърния и ядрения фонд.
borisil
на 30.03.2022 в 05:56:36 #4Не санкции виновни (Япоия и други страни с повече санкции, но живеят и развиват), а правителство които само говори, харчи пари от резерва и нищто не прави. Свалите акцизи на гориво. Намалите или отменете КОВИД пари...
james-hendrix
на 30.03.2022 в 01:29:52 #3Проруски Франкенщайн плаши … както плаши Путин! Да ще има инфлация, но ще трябва да в преживеем… ако това е цената на свободата Ок
frecky-dog
на 30.03.2022 в 00:59:28 #2И тоя не ходил скоро в магазин какви 20%бе те са 30 до 200%
emilioner
на 29.03.2022 в 20:49:39 #1Поредната проруска марионетка извадена от нафталина да бълва заклинания и пропаганди по медиите.Как ще ни повлияят санкциите срещу Москва,след като износа ни за там е няколстотин милиона а за ЕС 22млрд долараа??????????????? ААААаааааааа? И какъв е тоя ФОРСМАЖОР?????? Да не сме във война? Да няма опустушително земетресение на наша територия? Да няма наводнение унищожило стотици хиляди къщи и животи???? МАЗНА ЧЕРВЕНА *** ХОДИ СЕ ГРЪМНИ БЕ ШАМАН