Висок дефицит означава висока инфлация. Тя изтощава ресурсите, които всеки от нас има, по много тих начин. Това заяви пред БНР финансистът и бивш заместник-министър на финансите Любомир Дацов.
По думите му дефицит от 3% е политическа, а не експертна цел. Според него от бюджетарска гледна точка в средносрочен план максимумът на отклонението трябва да бъде 1% спрямо БВП. Той посочи, че мерките, които се вземат в момента са за закърпване на ситуацията, а не за решаване на проблемите.
Дацов подчерта, че ако политиците искат да запазят това ниво на разходите, трябва да вдигнат данъците. Вдигането на ДДС на 22% за няколко месеца би решило както проблема с инфлацията, така и би намалило скоростно дефицита, уточни той.
Удължаване на бюджета не гарантира изплащането на всички разходи. Министерството на финансите в плащанията, които извършва, ще трябва да прави един вид подреждане по срочност и важност на тези плащания, смята финансистът.
По думите бюджетът продължава да не бъде в идеална форма. Според Дацов надпреварата на всички партии в Народното събрание плюс подкрепата на сегашния финансов министър за извършването на определен тип разходи е разхлабила фискалната политика. Финансовата криза не е създала толкова бързо такъв огромен размер на дефицити, добави той.
Финансовият министър Асен Василев досега изповядваше много ясна линия - на изпреварващи разходи. В момента трябва да направи точно обратното, да овладее ситуацията, поясни финансистът.
Любомир Дацов е скептичен относно орязването на капиталовите разходи, което се предлага като мярка за намаляване на дефицита. Дали ще има намаление на капиталовите разходи с произход европейски средства, това не влияе върху дефицита. Компонентът на националното съфинансиране е относително нисък, каза още той.