Последните данни на Министерството на финансите по изпълнение на Консолидирания бюджет показват, че рекордните приходи от ДДС от внос и от корпоративен данък, които са следствие от увеличението на цените на суровините и са основен източник на растящата инфлация, не могат да покрият растящите разходи.
Финансовото ведомство информира, че по Консолидирания бюджет в края на май се очаква излишък 570 млн. лева - с 112.5 млн. лева по-малко от априлския. Вярно, че в сравнение със същия период на 2021-а сегашния майски резултат е с 710 млн. лев по-добър, но да не забравяме, че преди дванадесет месеца средногодишната инфлация инфлацията по Хармонизирания индекс на потребителските цени (ХИПЦ) бе 2.3%, а поскъпването на храните, електроенергията и горивата бе с под половин процент. А сега - според данните за април средногодишния ХИПЦ е над 12%, а поскъпването на хранителните стоки, енергията и горивата според националната статистика е между 2% и 5 процента.
Всъщност инфлацията и растящите цени на енергоносителите и другите суровини са един от основните източници, които пълнят държавната хазна. Това се вижда от данните за Държавния бюджет за април 2022-а (за май данните още липсват). В априлските данни се посочва, че приходите от преки данъци са 2 273.8 млн. лева и са с 43.3 млн. лева повече в сравнение със същия период на 2021-а.
И това увеличение се дължи изцяло на ръста на приходите от корпоративно подоходен данък - с 68.9 млн. лева. Този ръст е напълно обясним като се вземат предвид рекордните печалби само на енергийния сектор, заради взривообразното увеличение на цените. Този ръст обаче се отразява отрицателно на доходите на населението и на тяхната покупателна способност. Пак според данните на финансовото министерство има намаление на постъпленията от данъка върху доходите на физическите лица по трудови взаимоотношения с 24.1 млн. лева и по извънтрудови взаимоотношения - с 31.2 млн. лева. И това въпреки увеличението на минималната работна заплата с 9.2% от 650 лв. на 710 лева. Вярно е че влияние върху този спад оказват данъчните облекчения за деца и удължения срок за подаване на данъчните декларации, но все пак... Година по-рано точно тези данъчни приходи отчитаха годишен от десетки милиони левове.
Ролята на инфлацията за резултатите на бюджета най-ясно се вижда от данните за приходите от ДДС. Постъпленията от ДДС от внос се увеличават с 764.1 млн. лв. (58.7 %) в сравнение със същия период на 2021 г. И причините за този значителен ръст са ясно и точно обяснени "Увеличението е най-значително при внос на горива, промишлени доставки, потребителски стоки, храни и транспортно оборудване. Влияние върху постъпленията от ДДС от внос оказват цената на суровия петрол, количествата на внасяните стоки за междинно потребление(черни, цветни метали и др.), курса на щатския долар спрямо еврото", пише Министерството на финансите.
За сметка на това ръста на постъпленията от ДДС от сделки в страната е само 7.8 млн. лева или 0.3 процента. И това при над 12% инфлация (поскъпване на стоките и услугите) по ХИПЦ. При това априлският годишен ръст на тези бюджетни постъпления е над 25 пъти по-нисък от мартенския (7.6%). И логичното обяснение за това е намаляването на покупателната способност на населението, което удря по оборота, при който спада е толкова голям, че не може да бъде компенсиран от бързото увеличение на цените. Впрочем през същия период на миналата година, когато инфлацията бе в пъти по-малка годишния ръст на ДДС приходите от вътрешни сделки с бе 523.8 млн. лева или 21.4 процента. При всички тези сравнителни данни може да се направи прогноза, че ако ръста на инфлацията не бъде овладян, в средата на годината увеличение на приходите от ДДС от вътрешни сделки въобще няма да има. Дори има опасност точно този приход за хазната да започне да отбелязва спадове.
Другият основен стълб на отчитания, макар и намаляващ бюджетен излишък е добре познатия резерв на хазната - капиталовите разходи. От запланираните 3 014 млн. лева към края на април са похарчени едва 281.7 млн. лева или 9.3 процента. Година по-рано от запланирани 2 435.9 млн. лева капиталови разходи към края на април са били похарчени 374.3 млн. лв. или 15.4 процента. А правителството се заканваше, че 2022-а ще годината на големите инвестиции, които да гарантират невиждан икономически растеж. За момента растеж по тази линия явно няма, а инфлацията очевидно започва да яде доходите на населението в това число и дарените от управляващите увеличения.
no-noi
на 01.06.2022 в 12:28:47 #3Тотална мента една истина не казаха управляващите
paqka
на 01.06.2022 в 12:15:32 #2Ураааа... Колко хубаво се живее при промяната. Благодарим промяна, благодарим Радев, благодарим изчегъртващи. И каквото и да се случва не забравяйте че най-големите проблеми в жалкият живот на избирателите ви са Бойко и Гешев. За цени... Заеми... И т.н никой не се интересува. Щото сте супер и бойко не е на власт
насо
на 01.06.2022 в 10:09:38 #1Статията е написана така, че да внуши омраза към правителството и да ги изкара, че те са виновни за инфлацията и за това, че потребителите и фирмите ограничават разходите си, в очакаване на лятната ваканция и още по/високите цени.