В Българската народна банка започна да функционира Регистър на банковите сметки и сейфове, съобщиха от БНБ. Той е създаден съгласно чл. 56а от Закона за кредитните институции и Наредба № 12 на БНБ.

В новия регистър има централизирана информация, подавана от банките и клоновете на банки, извършващи дейност на територията на страната, за номерата на банковите сметки, техните титуляри и упълномощените да се разпореждат със сметките лица, както и за лицата, наематели на сейфове в банки и техните пълномощници.

Регистър на банковите сейфове въвеждат от 1 януари 2017 година

Регистър на банковите сейфове въвеждат от 1 януари 2017 година

Информация дават на всички органи

Според Закона за кредитните институции, достъп до информация от регистъра във връзка с изпълнение на служебните им задължения имат органите на съдебната власт (съдилища, прокуратура и следствени органи), Главна дирекция "Национална полиция" и Главна дирекция "Борба с организираната престъпност" на Министерството на вътрешните работи, Държавна агенция "Национална сигурност", Националната агенция за приходите.

Достъп до информация в регистъра има и Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество (КОНПИ), съдебните изпълнители при образувано изпълнително дело и други органи, определени в чл. 56а от Закона за кредитните институции.

Велчев против задължителното деклариране на имущество, пазено в банкови сейфове

Велчев против задължителното деклариране на имущество, пазено в банкови сейфове

Ще се превърнем в полицейска държава

Потребители на данните ще бъдат и банките и клоновете на чуждестранните банки, извършващи дейност на територията на страната. Право да получават информация относно съдържащите се за тях данни в регистъра имат физически и юридически лица.

Документите за дейността на Регистъра на банковите сметки и сейфове, както и таксите за получаване на справки от регистъра, са публикувани на интернет страницата на БНБ.