Въпрос на съвкупни усилия на цялото правителство и на обществото е приближаването към членството ни в еврозоната. Това коментира пред журналисти министърът на финансите Владислав Горанов, който участва в дискусия, посветена на специфичните за България препоръки за Европейския семестър.
Припомняме, Европейският семестър е цикъл на координиране на икономическите и фискалните политики в ЕС. В основата му е 6-месечният период от началото на всяка година, откъдето е и названието му "семестър". По време на европейския семестър държавите членки привеждат своите бюджетни и икономически политики в съответствие с целите и правилата, договорени на равнище ЕС.
Относно препоръките за Европейския семестър, Горанов подчерта, че трябва да бъде увеличен капацитетът на Агенцията по обществени поръчки. "Ролята на предварителния контрол е акцентирана в доклада и най-вече възможността за типизиране на обществените поръчки - там, където има най-честа претенция за злоупотреби и най-чести спорове. Там, където административният капацитет, не е на достатъчно ниво. Работим в тази посока", коментира Горанов.
Той визира укрепването на капацитета на агенцията, завършването на информационната система и типизирането на обществените поръчки.
Българският финансов министър бе категоричен, че колкото по-рано бъдем приети в еврозоната, толкова по-добре. "Това остава неизменна позиция на сегашното управляващо мнозинство", категоричен бе той.
Горанов изтъкна, че по отношение на членството на България в еврозоната става въпрос за изпълнението не само на номинални критерии. "Говорим за устойчивост на сближаването и говорим за високо ниво на сближаване. Повечето държави, които се присъединиха в последните години към еврозоната, са го направили при съотношение на БВП на глава от населението към средния за Европа - около 70%, а ние за съжаление сме някъде около 48%-49%. Това показва какъв път трябва да извървим", каза финансовият министър.
Той се надява, че страната ни може да дискутира за ускорено присъединяване към ERM -2 . "Това е нашето желание. Каква ще е реакцията на тези държави - виждате с Шенген. Много отдавна сме изпълнили параметрите - но не влизаме", коментира Горанов.
По думите му, за влизането в еврозоната страната ни трябва да си напише домашното. Горанов визира необходимостта от добре работеща съдебна система, институции, мерки свързани с подобряване на грамотността в училище. "Това са нещата, които трябва да правим на дневна база. Те в случая толкова сме ги отлагали, че краткосрочно и дългосрочно целите ни съвпадат", коментира още той.