Значителен ръст на вноса и износа на България през първата половина на 2022 година отчитат от Българската стопанска камара (БСК). Данните, представени на пресконференция от работодателската организация, обаче се базират на показателите за импорт и експорт като стойност, а не като количество, а повишените стойности се дължат основно на силно растящите цени.

Предмет на изследването са основно суровините, тъй като те са описани конкретно по 6 показателя в статистиката. "Например едни от водещите стоки в износа - електроника, машиностроене, електротехника, няма как да бъдат измерен с 6 знака, например не можем да сравним колко струва килограм сензори през тази и през миналата година", уточни методиката Веселин Илиев, гл. директор "Икономическо сътрудничество" в БСК.

В сравнение с първото полугодие на миналата 2021 година ръстът в износа е 30,6% или 25,77 млрд. долара, а спрямо 2020 значителните 73,4%. Основна роля за този показател има експорта на електроенергия, горива, в това число и природен газ, както и на оръжие. Най-много нараства износът ни към Сърбия (62,7%), Испания (45%) и Италия (36,4%) , но основна дестинация остава Германия, на която продаваме продукция на стойност 3,18 млрд. долара.

Германският износ извън ЕС бележи спад през юли

Германският износ извън ЕС бележи спад през юли

Износът към Русия е спаднал с 56 процента на годишна база

"Най-голям ръст имаме в износа на природен газ - 695%, а спрямо първото полугодие на 2020 година този ръст е над 6000%. Следва ръстът при електроенергията - над 400%. След това са масла и каменовъглени катрани, а 103% е ръстът в износа на слънчогледово олио", конкретизира Илиев.

"Всичко това е измерено в стойност, но измененията в количествата въобще не са такива като проценти, доста по-малки са", уточни изрично той.

Снимка 592625

Източник: БСК

Например ако се вземат за база цените през първото полугодие на миналата година, то почти за всички стоки, освен за медта, реално експортът сега би бил по-малък, а при 1/3 от стоките сривът би бил над 30%.

"Сумарно се оказва, че при такова преизчисление износът намалява с 2,5 млрд. долара. Ако се вземе само това число, излиза, че износът спада от над 30% до 16%. Това е по-скоро лоша новина. Прогнозираме 10% ръст в износа през тази година. Това е много добро число, но в никакъв случай не е повод за еуфория от хората в държавната администрация, които взимат решения", подчерта експертът.

При вноса също има значителен ръст - с 32,2% спрямо аналогичния период на 2021 година и с цели 82,1% спрямо 2020 година. И макар, намирайки се в режим на санкции, именно ръстът на импорт от Русия е най-значителен, като страната представлява и най-големия вносител у нас. Повишението е с 124,7% спрямо миналата година, измерено в стойност, като руският внос достига 3,36 млрд. долара. Основният фактор за това - ръстът на цената на петрола, който представлява близо половината от закупената от България стока. Следват природния газ, въглищата, желязото и стоманата.

България е увеличила вноса и износа за Русия от началото на войната

България е увеличила вноса и износа за Русия от началото на войната

До края на юни сме изнесли с 25% повече стоки, вносът е нараснал с 10%

Значителен е скокът и на вноса от Украйна - с 78,6%, като се дължи основно на слънчогледовото олио и маслодайния слънчоглед.

"Тези данни са много любопитни, оказва се, че вносът на слънчогледово масло само през юни 2022 е бил 72 пъти по-голям от същия период на 2021. Това се дължи само на вноса от Украйна, от където нямаме традиция да внасяме такива продукти, но явно конюнктурата в момента е подходяща за това, посочи Веселин Илиев.

Снимка 592626

Източник: БСК