Значителен ръст на вноса и износа на България през първата половина на 2022 година отчитат от Българската стопанска камара (БСК). Данните, представени на пресконференция от работодателската организация, обаче се базират на показателите за импорт и експорт като стойност, а не като количество, а повишените стойности се дължат основно на силно растящите цени.
Предмет на изследването са основно суровините, тъй като те са описани конкретно по 6 показателя в статистиката. "Например едни от водещите стоки в износа - електроника, машиностроене, електротехника, няма как да бъдат измерен с 6 знака, например не можем да сравним колко струва килограм сензори през тази и през миналата година", уточни методиката Веселин Илиев, гл. директор "Икономическо сътрудничество" в БСК.
В сравнение с първото полугодие на миналата 2021 година ръстът в износа е 30,6% или 25,77 млрд. долара, а спрямо 2020 значителните 73,4%. Основна роля за този показател има експорта на електроенергия, горива, в това число и природен газ, както и на оръжие. Най-много нараства износът ни към Сърбия (62,7%), Испания (45%) и Италия (36,4%) , но основна дестинация остава Германия, на която продаваме продукция на стойност 3,18 млрд. долара.
"Най-голям ръст имаме в износа на природен газ - 695%, а спрямо първото полугодие на 2020 година този ръст е над 6000%. Следва ръстът при електроенергията - над 400%. След това са масла и каменовъглени катрани, а 103% е ръстът в износа на слънчогледово олио", конкретизира Илиев.
"Всичко това е измерено в стойност, но измененията в количествата въобще не са такива като проценти, доста по-малки са", уточни изрично той.
Източник: БСК
Например ако се вземат за база цените през първото полугодие на миналата година, то почти за всички стоки, освен за медта, реално експортът сега би бил по-малък, а при 1/3 от стоките сривът би бил над 30%.
"Сумарно се оказва, че при такова преизчисление износът намалява с 2,5 млрд. долара. Ако се вземе само това число, излиза, че износът спада от над 30% до 16%. Това е по-скоро лоша новина. Прогнозираме 10% ръст в износа през тази година. Това е много добро число, но в никакъв случай не е повод за еуфория от хората в държавната администрация, които взимат решения", подчерта експертът.
При вноса също има значителен ръст - с 32,2% спрямо аналогичния период на 2021 година и с цели 82,1% спрямо 2020 година. И макар, намирайки се в режим на санкции, именно ръстът на импорт от Русия е най-значителен, като страната представлява и най-големия вносител у нас. Повишението е с 124,7% спрямо миналата година, измерено в стойност, като руският внос достига 3,36 млрд. долара. Основният фактор за това - ръстът на цената на петрола, който представлява близо половината от закупената от България стока. Следват природния газ, въглищата, желязото и стоманата.
Значителен е скокът и на вноса от Украйна - с 78,6%, като се дължи основно на слънчогледовото олио и маслодайния слънчоглед.
"Тези данни са много любопитни, оказва се, че вносът на слънчогледово масло само през юни 2022 е бил 72 пъти по-голям от същия период на 2021. Това се дължи само на вноса от Украйна, от където нямаме традиция да внасяме такива продукти, но явно конюнктурата в момента е подходяща за това, посочи Веселин Илиев.
Източник: БСК