Дигиталното (цифровото) евро е поредната стъпка в развитието на плащанията вследствие на "бума" в електронната търговия и засиленото потребителско търсене на дигитални услуги. Това заяви пред БТА подуправитлят на Българската народна банка (БНБ) и ръководител на управление "Банково" Петър Чобанов.

Той поясни, че идеята на цифровото евро е да пренесе характеристики на наличните пари в цифровата сфера, което по негови думи има много ползи за всички участници в платежния процес - потребителите, търговците, банките и Евросистемата като цяло.

Чобанов изтъкна, че дигиталното евро ще предложи на потребителите и предприятията в еврозоната платежно решение с най-високи стандарти за поверителност в сравнение с други платежни методи - нито ЕЦБ, нито националните централни банки ще могат да идентифицират ползвателя на дигиталното евро, нито предметът на самата покупка или плащане.

Предвидено е плащанията с дигитално евро да бъдат безплатни за потребителите.

Месец след одобряването ни за еврозоната цените трябва да са в лева и евро

Месец след одобряването ни за еврозоната цените трябва да са в лева и евро

Обозначаването в двете валути трябва да продължи 12 месеца след въвеждането на еврото

Той отбеляза, че същевременно цифровото евро е и инструмент за финансово приобщаване - очаква се да бъде проектирано така, че да отговори на нуждите на хората с увреждания и тези, които нямат достъп до банкова сметка или нямат цифрови или финансови умения.

Дигиталното евро е общоевропейско решение, което ще бъде прието в цялата еврозона и ще осигури на търговците по-лесна и по-евтина алтернатива в сравнение със сегашния фрагментиран пазар на плащания, изтъкна той и допълни, че търговците ще могат да получават плащанията незабавно, без допълнителни такси.

По негови думи се очаква дигиталното евро да намали зависимостта на европейския платежен пазар от чужди компании, които застрашават автономността и устойчивостта на европейските платежни услуги и поставят риск за паричния суверенитет на еврозоната. Дигиталното евро ще предложи основа за по-нататъшни иновации и ще направи европейския платежен пазар по-конкурентоспособен, убеден е Чобанов.

Месец след конвергентния доклад ще ни кажат официално влизаме ли в Еврозоната

Месец след конвергентния доклад ще ни кажат официално влизаме ли в Еврозоната

Зам.-министър Методи Методиев: Покриваме всички критерии от Маастрихт

Той посочи, че по данни от паричната статистика към края на февруари 2025 г. депозитите в евро на сектор Домакинства и НТООД представляват 25% от общо депозитите на сектора, а делът на Нефинансови и финансови предприятия - 32% от всички депозити, притежавани от тези предприятия. Това подчертавало факта, че еврото е вече добре прието сред населението и бизнеса поради нашата икономическа обвързаност с еврозоната и ЕС.

Чобанов заяви и че е в напреднала фаза подготовката на миграцията на картовите плащания към такива в евро и съответното присъединяване до края на годината на картовата платежната система БОРИКА към TARGET.

НБ, заедно с банковата общност и "БОРИКА" АД, вече е реализирала няколко стратегически проекта: пълно присъединяване към TARGET2-Securities (платформа за сетълмент на ценни книжа), STEP2 и TIPS. Последното позволява незабавни местни и трансгранични плащания в евро - до 10 секунди във всяко време на денонощието. От 2023 г. всички клиентски плащания в левове вече отговарят на SEPA стандартите, което значително улеснява прехода към плащания в евро,стана ясно още от интервюто.