Пенсионната ни система е провал. Основната част от осигуровките ни отиват в първия (държавния) стълб, от който пенсията ни в началото зависи от нашия принос (как сме се осигурявали) и за всяко следващо мърдане зависи от политиците и способността на данъкоплатците да я субсидират. Това написа в профила си във Фейсбук финансовият анализатор Стефан Антонов.
Вторият стълб още не е почнал да изплаща пенсии по онзи начин, по който е замислен, и политиците (ГЕРБ) уж смятат да го убият, като позволят на хората да прехвърлят спестяванията от личните си партиди в първия стълб където няма лична партида а общ кюп.
Само дето за мен вторият стълб е по-умрял и от първия стълб.
Причината е, че хората масово се осигуряват на фалшиво ниски доходи, и поради това ще получават реално ниски "втори" пенсии.
Но има и още един проблем - пенсионните фондове взимат 5% (ако не се лъжа) такса за управление от всяка вноска. Демек за едното "добър ден" и вече човек е с 5% назад от всяка своя вноска.
Защото времената показват системните слабости на регулаторите няма да твърдя, но ще попитам - гарантира ли Комисията за финансов надзор, че няма източване на пенсионни компании с инвестиции в свързани фирми, неликвидни позиции и други лоши активи в портфейлите им.
Но ще спомена, че ако разчитам на втория стълб за старините си МНОГО ще се притеснявам, ако той продължи да работи както досега. И смятам, че всеки нормален човек трябва да се притеснява.
Та ако си върнем на последните планове на управляващите, ще спомена само, че с намеренията си те предоставят право на избор - да се осигуряваме ли изцяло и само в първия стълб, където други плащат сметката (незнайно докога), или да продължим както досега и в първия и във втория стълб.
Смятам, че правото на избор е повече от свещено за пазарната икономика. И смятам, че е престъпление към обществото това право да му се отнема.
Нещо повече смятам, че правото на избор трябва да включва и други възможности за самоосигуряване - например определен процент от доходите ми да се приспада от така наречения облагаем доход, но задължително да го насочвам към спестовно осигурителни схеми (както е в момента), с разликата, че сам ще избирам дали да вложа парите си в банка, ще ги дам на доверително управление, или ще ги инвестирам сам.
За мен този вариант в комбинация със солидарен държавен първи стълб е най-оптимален.
Да се защитава лобито на пенсионните фондове и насила да се превеждат там парите на гражданите си е чисто подчиняване на работещите българи в полза на една привилегирована каста.
Съжалявам, но ако с последните си намерения ГЕРБ не разиграват театър, с който да изнудят пенсионните фондове, идеята им трябва да се подкрепи и доразвие, така че правото на избор да се разшири.
Иначе, самото прехвърляне от втория в първия стълб няма да е никаква реформа. Само ще смекчи шока, когато мнозинството от родените преди 1960 година придобият право на пенсия и видят колко е натрупано по личните им партиди.
Пантю
на 17.12.2014 в 10:27:07 #4Видно е, че на десните демократи в България от ДСБ,СДС, ГЕРБ, НФСБ им назрява идеята за ликвидиране на пенсионната система в България и премахване на всякакви пенсии! Може би, това е справедливо! Нали, отричаме социализма, като не ефективен и доказано безперспективен в България! Каква е тази солидарност, какви са тези атавизми! Всеки да се грижи сам за старините си, ако мисли да остарява, по индивидуален собствен план! Хубаво е да се предвиди по закон свободен избор на индивидите, или принудителна евтаназия на хора, оставащи без доходи и от там без възможности за физическо оцеляване, след достигане примерно на 55 годишна възраст!
Don Korleone 3 0
на 17.12.2014 в 09:57:30 #3балкандо | 17.12.2014 09:39 Тази пенсионна система - по солидарен модел - работи добре когато внасящите са поне два пъти колкото ползващите я. През 90-те години огромен брой българи в активна възраст бяха буквално изгонени от страната на гурбет. Причината е проста - така се намали електоралната база на десните. Т.е. това го направиха левите политици. В същото време електоралната база на левите са социално слаби, имигранти, пенсионери.. По тази причина левите партии в цяла Европа подпомагат създаването на тези прослойки. Но точно тези прослойки товарят социалната система. Иначе солидарния модел си е много добър, особено по време на нестабилност и волатилност на активите. ==================== Да бе, ромите били леви, и пенсионерите и те.
Сигурно ромите за изчели тонове книги свързани с политикономията и накрая е избрал да бъде с леви виждания.
Понятия като ляво, дясно и център в България са много размити и почти нямат голямо значение. Най-малкото българския избирател няма достатъчно политическа култура да знае разликата и да знае какво да избира. Дори да има някакви разграничения в политическия спектър в България то това няма голямо значение, а са важни лобитата.
балкандо
на 17.12.2014 в 09:39:59 #2Тази пенсионна система - по солидарен модел - работи добре когато внасящите са поне два пъти колкото ползващите я. През 90-те години огромен брой българи в активна възраст бяха буквално изгонени от страната на гурбет. Причината е проста - така се намали електоралната база на десните. Т.е. това го направиха левите политици. В същото време електоралната база на левите са социално слаби, имигранти, пенсионери.. По тази причина левите партии в цяла Европа подпомагат създаването на тези прослойки. Но точно тези прослойки товарят социалната система. Иначе солидарния модел си е много добър, особено по време на нестабилност и волатилност на активите.
steel
на 17.12.2014 в 09:08:25 #1Putka vi maina putiovska, site pari sa otkradnati