Пенсионната ни система е провал. Основната част от осигуровките ни отиват в първия (държавния) стълб, от който пенсията ни в началото зависи от нашия принос (как сме се осигурявали) и за всяко следващо мърдане зависи от политиците и способността на данъкоплатците да я субсидират. Това написа в профила си във Фейсбук финансовият анализатор Стефан Антонов.

Вторият стълб още не е почнал да изплаща пенсии по онзи начин, по който е замислен, и политиците (ГЕРБ) уж смятат да го убият, като позволят на хората да прехвърлят спестяванията от личните си партиди в първия стълб където няма лична партида а общ кюп.

Само дето за мен вторият стълб е по-умрял и от първия стълб.

Причината е, че хората масово се осигуряват на фалшиво ниски доходи, и поради това ще получават реално ниски "втори" пенсии.

Но има и още един проблем - пенсионните фондове взимат 5% (ако не се лъжа) такса за управление от всяка вноска. Демек за едното "добър ден" и вече човек е с 5% назад от всяка своя вноска.

Защото времената показват системните слабости на регулаторите няма да твърдя, но ще попитам - гарантира ли Комисията за финансов надзор, че няма източване на пенсионни компании с инвестиции в свързани фирми, неликвидни позиции и други лоши активи в портфейлите им.

Но ще спомена, че ако разчитам на втория стълб за старините си МНОГО ще се притеснявам, ако той продължи да работи както досега. И смятам, че всеки нормален човек трябва да се притеснява.

Та ако си върнем на последните планове на управляващите, ще спомена само, че с намеренията си те предоставят право на избор - да се осигуряваме ли изцяло и само в първия стълб, където други плащат сметката (незнайно докога), или да продължим както досега и в първия и във втория стълб.

Смятам, че правото на избор е повече от свещено за пазарната икономика. И смятам, че е престъпление към обществото това право да му се отнема.

Нещо повече смятам, че правото на избор трябва да включва и други възможности за самоосигуряване - например определен процент от доходите ми да се приспада от така наречения облагаем доход, но задължително да го насочвам към спестовно осигурителни схеми (както е в момента), с разликата, че сам ще избирам дали да вложа парите си в банка, ще ги дам на доверително управление, или ще ги инвестирам сам.

За мен този вариант в комбинация със солидарен държавен първи стълб е най-оптимален.

Да се защитава лобито на пенсионните фондове и насила да се превеждат там парите на гражданите си е чисто подчиняване на работещите българи в полза на една привилегирована каста.

Съжалявам, но ако с последните си намерения ГЕРБ не разиграват театър, с който да изнудят пенсионните фондове, идеята им трябва да се подкрепи и доразвие, така че правото на избор да се разшири.

Иначе, самото прехвърляне от втория в първия стълб няма да е никаква реформа. Само ще смекчи шока, когато мнозинството от родените преди 1960 година придобият право на пенсия и видят колко е натрупано по личните им партиди.