Преди четири години, трицифрената цена на петрола бе нещо нормално. Но през 2014 година пазарът преживя един от най-големите сривове за десетилетия и оттогава цените останаха под нивата от около 60 долара за барел.
2018 година обаче най-накрая сложи край, а цените подскочиха с над 50% за първите четири и половина месеца на годината.
"Комбинация от силно световно търсене, ограниченията на ОПЕК и несигурност, свързана с геополитическите процеси и санкциите, създадоха несигурност", повишавайки цените, пише екип от икономисти на UBS, като твърди, че тези фактори може да повишат стойността на един барел до над 100 долара.
Икономическите последствия от подобно поскъпване ще са огромни и дори могат да доведат до рецесия в САЩ, смятат те.
Важността на петрола в света означава, че голяма промяна на цената директно ще засегна и световния растеж, и инфлацията. UBS предрича, че цена от 100 долара за барел ще удари сериозно по ръста на световната икономика, изтривайки 16 базисни пункта. Прогнозата за 2019 г. на компанията бе намалена до 3,86% от малко над 4%. Еквивалентът е на стойност 100 милиарда долара загубен растеж.
"Трябва да гледаме сериозно на възможността от скок на цената на петрола - не само защото подобни поскъпвания предшестваха 5 от последните 6 рецесии в САЩ", пише екипът.
Прогнозата им за световната инфлация е за покачване до 4%. Повишаването на цените пък ще доведе до промяна на политиката на централните банки.