25 лекарства за диабет липсват тотално от аптечната мрежа - сред тях инсулини и много други. От тях седем инсулина, а 21 от тези липсващи медикаменти се изнасят. Това стана ясно по време на заседанието на Комисията по здравеопазване в Народно събрание във връзка с дефицита на лекарства за захарен диабет.
Вчера излезе информация от министерството за единия тип от инсулините, който няма да се внася през цялата година. От този тип инсулини обаче са изнесени над 22 799 опаковки за последните шест месеца.
"Количества има, но някак си те изчезват или не стигат до всички аптеки. Според нас има аптеки в привилегировано положение. Имаше работни групи в предишното министерство, където се търсеше решение. Български фармацевтичен съюз е направило редица предложения още през ноември миналата година. Имаме и законопроект, но нямаше действия нито чуваемост", заяви председателят на БФС Димитър Маринов.
"Проблемът е да не се накърнят определени интереси. Не се прави нищо кой знае какво", каза още той.
Председателят на БДС заяви още, че при използването на хартиени рецепти има възможност за злоупотреби, тъй като може да се преписват всякакви неща.
"Тръгва се към едно залитане на промяна на проценти за съответни месеци, но трябва подробно и точно да се обмисли начинът на дефиниране на недостига. Не искам да отварям темата за електронните рецепти. Губи се огромен обем от информацията. Няма как да се извършва контрол при лекарствата. При хартиени рецепти всеки може да си препише каквото реши", поясни Маринов.
От Асоциацията на собствениците на аптеки заявиха, че към момента липсват 392 лекарства по лекарско предписание. Тези лекарства не могат да бъдат доставени и съответно отпуснати към пациентите. 166 от тях се изнасят извън страната. Според данните им списъкът на лекарствата, които се изнасят, е над 500.
Според асоциацията проблемът е не в износа, а в броя на онези, които са на квотен принцип. Те обясниха, че в списъка на изнесените лекарства се включват само онези, които са част от позитивния списък, но за много други не се води статистика, въпреки че сред тях има антибиотици, които са важни за хората.
Здравният министър проф. Христо Хинков каза, че още проблемът е много сложен. Той изрази своята загриженост за ситуацията и обясни, че трудно разбира това, което се случва.