"Има малко повече заболявания, свързани с преносители, най-вече с кърлежи. Имаме 30% повече лаймска болест и 50% повече марсилска треска. Това заяви пред bTV главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев¡

По негови думи като процент това е много, но като реални бройки не е.

Той посочи, че до момента в страната има 100 случая на лаймска болест и 50 на марсилска треска, но те са били два пъти по-малко миналата година.

Кунчев заяви, че този сезон по-често срещаме кърлежи и препоръча винаги да преглеждаме тялото си, след като сме били в парка, в планината или близо до места с интензивно земеделие.

Той обясни, че кърлежът се сваля много лесно, когато е впит от 2-3 часа. Ако се забие надълбоко обаче, става малко по-сложно, а рискът от заразяване расте с времето, в което той престоява. Счита се, че до 24 и 48 часа този риск е много малък, дори кърлежът да е заразен.

Кунчев предупреди, че е много трудно кърлежът да бъде усетен, затова трябва да бъдем внимателни.

Кунчев: 70 случая на коклюш от началото на годината

Кунчев: 70 случая на коклюш от началото на годината

Той предупреди, че болестта засяга най-вече хора без имунизация и ваксинирани преди дълго време.

"Една от най-силните им страни е, че отделят обезболяващо вещество, така че да не усетим нито забиването, нито сърбеж. Те обичат най-нежната и най-тънката кожа, там лесно се впиват, така че да огледаме всички гънки, подмишниците, по коленете", поясни главният държавен здравен инспектор.

Относно разпространението на коклюш Кунчев посочи, че то продължава, но с доста по-намалени темпове.

Очакват се и летни вируси поради събирането на повече хора на едно място.

"Различаваме ги от зимните, освен температура, отпадналост, прояви в горните дихателни пътища като кихане и кашлица те обаче са бързопреходни. В някои от тях често има и ентероколитни прояви и проблеми със стомашно-чревния тракт. В огромния брой случаи, ако е въздушно-капково, го хващаме при контакта с други хора. Ако е фекално-орален път, то е замърсяване на храна, вода или лед. Най-често това са рискови продукти като мляко, яйца, месо, сосове, супи", обясни експертът.

Пет случая на морбили във Варна

Пет случая на морбили във Варна

Заразените са от едно семейство

Той посочи, че солената морска вода не е подходяща за развитие на тези микроорганизми, които причиняват заболяване при човека, и увери, че водата по Черноморието ни е чиста и няма никакви отклонения от нормата.

До момента не е отчетено вътрешно разпространение на морбили, но има осем случая. Притеснителното било, че шест от тях са във Варна и региона.

"Най-различни са, имаме внесени от Румъния, от Великобритания. Проблемът е, че този натиск отвън и внасяне на случаи зачестява. Вносът няма как да го предотвратим на 100%, но големият въпрос е дали ще намери почва", поясни Кунчев.

По негови думи благодатната почва са неимунизираните деца.