Европейската комисия днес постави началото на Алианса за критично важните лекарства в рамките на неформалното заседание на Съвета по заетост, социална политика, здравеопазване и потребителски въпроси на министрите на здравеопазването като част от действията за изграждане на силен Европейски здравен съюз.
Алиансът обединява националните органи, промишлеността, здравните организации, представителите на гражданското общество, Комисията и агенциите на ЕС, за да определят най-добрите мерки за справяне и избягване на недостига на лекарства от критично значение.
Алиансът ще се съсредоточи върху промишлената политика и ще допълни реформата на законодателството на ЕС в областта на фармацевтичните продукти, предложена от Комисията. Това е пряк отговор на призива на повече от 23 държави членки за по-голяма стратегическа автономност в сектора.
Вече са регистрирани около 250 членове в Алианса, включително министерства на правителствени агенции, представляващи държави членки, дружества или организации като представители на промишлеността и неправителствени организации.
Създаден като приобщаващ и прозрачен консултативен механизъм от ключови заинтересовани страни, Алиансът ще работи за:
- повишаване на сигурността на доставките;
- увеличаване на наличността на лекарства;
- намаляване на зависимостите на веригата на доставки в ЕС.
Това в крайна сметка ще допринесе за по-издръжлива и устойчива фармацевтична промишленост в Европа и за по-сигурни доставки на лекарства за гражданите.
За да се засили сигурността на доставките, Алиансът ще разработи стратегически препоръки за справяне с недостига и избягване на този недостиг. Ключовите фактори, които се анализират, включват прекомерна зависимост от ограничен брой външни доставчици, ограничени възможности за диверсификация и ограничен производствен капацитет. Това ще се основава на извършения от Комисията анализ на уязвимостта на затрудненията във веригата на доставки на критично важни лекарства в списъка на Съюза на критично важните лекарства. Препоръките ще формират заедно многогодишен "стратегически план", съдържащ етапни цели и съответни срокове за тяхното изпълнение.
Обсъжданията в Алианса ще помогнат на Комисията да определи иновативни "инвестиционни проекти за тръбопроводи", които биха могли да се възползват от финансиране от ЕС и национално финансиране за укрепване на производството в ЕС.
Алиансът също така ще разгледа как пазарните стимули, като например възможността за разширяване на използването на договори за резервиране на капацитет и съвместни обществени поръчки, могат да се използват за повишаване на сигурността на доставките на критично важни лекарства.
Алиансът ще възприеме цялостен поглед върху веригата на доставки и неговите членове могат да набележат нови полезни взаимодействия, за да работят по-ефективно помежду си, включително като създават нови партньорства. Като се има предвид глобалният характер на веригата на доставки и силният интерес, изразен например от няколко партньори от Западните Балкани, както и от съседните на ЕС държави, да участват в Алианса, тези нови партньорства биха могли да доведат до диверсификация на веригата на доставки на критично важни лекарства.
Алиансът стартира в продължение на 5 години. От днес работата ще започне с публикуването до края на годината на първите препоръки относно действията, които трябва да се предприемат за подобряване на доставките на критично важни лекарства. Въпреки че първата покана за изразяване на интерес вече е приключена, Алиансът остава отворен за нови членове на всички етапи от своята дейност.
Припомняме, че неотдавнашният критичен недостиг на лекарства подчерта значението на сигурността на доставките в целия ЕС. Комисията предприе действия за борба с недостига, като започна със съобщение, в което се представят действия за по-добро предотвратяване и смекчаване на критичния недостиг на лекарства в ЕС, прието от Комисията на 24 октомври 2023 г. и последвано от първия списък на Съюза на критично важните лекарства от ЕМА на 12 декември 2023 г.