Болничните сдружения призовават НЗОК и Българският лекарски съюз (БЛС) да синхронизират подзаконовата нормативна уредба на Националния рамков договор (НРД) с решението на Конституционния съд, което възстановява възможността НЗОК да заплаща на лечебните заведения за болнична помощ надлежно изпълнената и отчетена "надлимитна" дейност, а не да се търси нов начин за париране на плащания към лечебните заведения.
Това пише в декларация, изпратена до надзорния съвет на НЗОК и БЛС. Тя е подписана от Национално сдружение на частните болници, Българска болнична асоциация, Асоциация на университетските болници в Република България, Национално сдружение на областните многопрофилни болници и Сдружение на общинските болници в България.
На 11 април т.г. КС отмени разпоредбата на чл. 55а, ал. 2 от Закона за здравното осигуряване (ЗЗО), която ограничава заплащането на извършена медицинска дейност от болниците до стойностите, посочени в бюджетите им. Решението на Конституционният съд има директно действие, от което следва и извода, че НЗОК и БЛС следва да приведат в съответствие с решението на КС всички норми на НРД за 2023-2025 г. и на останалите актове, уреждащи заплащането на дейността на болниците, които влизат в противоречие с него.
Но тези допълните промени не са направени, а вместо това се действа против Конституцията.
От сдруженията са категорични, че това си личи в писмото на управителния съвет на БЛС адресирано до НЗОК, в което се предлага механизъм за заобикаляне на решението на Конституционният съд - на болниците, които са надвишили лимитите да им се плаща на по-ниски цени. Така за една и съща дейност на едни болници ще бъде платено по една цена, а на други болници - по друга. Лечебните заведения, които са търсени от пациентите, защото лекуват по-добре, ще бъдат наказани с намаляване на цената, а тези, които не лекуват добре и не са търсени от пациентите, ще бъдат облагодетелствани от това, се казва още в декларацията.
Болничните дружения обръщат внимание и на факта, че предложената от БЛС опция за плащане на по-ниски цени на едни лечебни заведения не е уредена и не съществува като възможност в НРД 2023-2025. От своя страна приемането на такава разпоредба би означавало, че лечебните заведения, които имат висококачествена медицинска помощ и са търсени от пациентите, защото предлагат квалифицирана услуга, ще бъдат наказвани с намаляване на ценните, а тези, които "не лекуват добре" и не са търсени от пациентите, което зависи и от региона, да бъдат облагодетелствани. Сдруженията са категорични, че подобно дискриминационно и противоречащо на вътрешното и европейското законодателство предложение, би препятствало развитието на здравеопазването в България и би насочило пациентите ни да търсят медицинска помощ в чужбина.
Отделно от това подобно санкционно изменение в цените за болниците, достигнали лимитите, води и до нарушаване на правата на здравноосигурените лица.
В тази насока еднозначно е идентифициран прогласеният с чл. 5 т. 5 от Закона за здравното осигуряване принцип на равенство за здравноосигурените лица при ползването на медицинска помощ - при възникнала необходимост всяко задължително здравноосигурено лице е в правото си да се ползва от определен по вид, обхват и обем пакет от здравни дейности.
Противно на изложеното предлагано изменение означава дискриминиране на определени пациенти за сметка на други, тъй като срещу здравноосигурителната си вноска, пациентите ще получат различно платена услуга (по-ниско платена), което е в ущърб както на пациентка, така и на развитието на здравната система, се обяснява в декларацията.
Подписалите се сдружения казват, че на този етап лечебните заведения не участват пряко в преговорния процес между НЗОК и БЛС, които определят цените на клиничните пътеки, но е важно да не се забравя, че лечебните заведения са страни по договорите с НЗОК.
Те изразяват готовност за подпомагане в намирането на решение, преговори, в т.ч. даване на идеи за подобряване начина за осъществяване на контрол на разходването на тези публични средства.
Представителите на лечебните заведения от всички форми на собственост, призовават да се направи обсъждане, с всички участващи и заинтересовани страни в този процес като НЗОК и БЛС предприемат необходимите действия да се премахнат всички текстове от НРД 2023-2025, които влизат в противоречие със закона и Конституцията, съгласно решението на Конституционния съд от 11 април 2024 г.
Призоваваме Правилата за условията и реда за прилагане на чл. 4, ал. 1, ал. 2 и ал. 3 от Закона за бюджета на националната здравноосигурителна каса за 2024 г. приети от НС на НЗОК на основание чл. 4, ал. 4 от ЗБНЗОК, да бъдат приведени в съответствие с решението на КС, а Механизмът за гарантиране предвидимост и устойчивост на бюджета на НЗОК за здравноосигурителни плащания за болнична медицински помощ по ЗБНЗОК за 2024 г., по реда, на който от НЗОК се заплаща цялата извършена дейност по КП/КПр/АПр на изпълнителите на БМП в годишния период да бъде отменен изцяло, завършват позицията си болничните сдружения.