За бъдещето на здравеопазването трябва конструктивен диалог и трезва оценка. Това се казва в съвместна декларация на Националното сдружение на частните болници (НСЧБ) и Българска болнична асоциация (ББА) към депутатите от 46-тото народно събрание.
"Достатъчно като начало е да се опитаме да превърнем харченето на пари за здраве в създаване на икономика на здравето. И да впрегнем опита, знанията и уменията на всички участници, включително и на представителите на частния сектор в него", се казва в декларацията.
Двете организации изразяват притеснение за развитието на българското здравеопазване, включително и за мястото и ролята на частния сектор в него.
"За две десетилетия частната инициатива предостави за ползване на цялото общество нови, модерни, високотехнологични болници, без държавата да е вложила и един лев за това. Пациентите получиха допълнителна възможност за избор на място, където да се лекуват качествено, своевременно и при добри битови условия. Лекарите и медицинските специалисти получиха допълнителна възможност за работа и достойно възнаграждение", се казва в позицията им.
Мнението на двете организации е, че през изминалата почти година и половина от началото на пандемията допълнително е изсветлено мястото, ролята и значението на частните структури в здравеопазването.
В позицията се призовава да бъде търсена експертизата на двете организации. Според ресорните организации българското здравеопазване има неразгърнат потенциал, който може да помогне на страната ни да осъществи своя скок в бъдещето.