Поне още дълго време няма да има проблем, до средата на август, вече в края на август ще стане по-сложно, макар и все още не критично. Септември месец болниците трябва да са готови за рязко увеличаване на потока от заболели. За това предупреди в студиото на БНТ проф. Николай Витанов, математик в разформирования Национален оперативен щаб, който следи данните на епидемията от коронавирус у нас от нейното начало.
Ако ваксинацията беше продължила със предишното темпо, до този момент щяхме да имаме колективен имунитет. Витанов даде за пример единствения ден с 38 000 ваксинирани - рекорд, който обаче не се повтори. Въпреки това и макар и да сме далеч от колективен имунитет Витанов смята, че през август месец ситуацията у нас ще е спокойна. Ако на 3 август са под 200 случая, на 23 август под 800 случая на ден и на 3 септември под 1500 случая на ден, значи сме се борили успешно и доцент Кунчев трябва да бъде натоварен със злато, колкото може да носи, и да го раздаде на своите хора по РЗИ-та", коментира математикът.
Щитът на прекаралите заболяването и ваксинираните все пак постепенно намалява, тъй като се отдалечаваме във времето от началото на епидемията у нас, поясни Витанов.
Вече септември ще е друго положението - тогава ще дойде краят на отпуските, ще влезем в офисите, а учениците ще тръгнат на училище. С този вариант на вируса може да се очакват пикови стойности, които да тръгнат рязко нагоре, макар и да не продължат за дълго. "Това не бива да ни успокоява, тъй като тези пикови стойности може да са такива, че свят да ни се завие." Болниците трябва да се подготвят сериозно.