За 7 болници с влошени оздравителни планове сигнализираха от Министерство на здравеопазването на пресконференция днес. Министърът в оставка Асена Сербезова съобщи, че общите задължения на 62 болници в държавната здравна помощ са 600 млн. лв., а просрочията възлизат на 113 млн. лв. От бизнес програмите на здравните заведения за 3 години напред пък са одобрени програмите само на три, а на останалите МЗ е изпратило писма заради липса на данни, липса на ангажимент от страна на ръководството, формализъм в програмите, като за всички са назначени и проверки.
В "Пирогов" и "Александровска болница" е изпратен прокурист, в "Майчин дом" продължава проверката.
За 7-те болници беше изнесена информация за фрапиращи нарушения, открити от Звено "Вътрешен одит" и Инспектората на МЗ.
Началникът на кабинета в МЗ Васил Пандов обясни, че в Спешния институт за 5 години са сключени 1057 договора в нарушение на закона. Едно от нарушенията е с изграждане на медицински център на болницата в Царево.
В Окръжна болница Пловдив е открито закононарушение с имот 89 дка, актуван като общинска собственост.
В болница "Иван Селимински" Сливен след одит на АДФИ са открити нарушения в областта на обществените поръчки. Освен това по повод скандала с "връзването на новородени" МЗ е посещавано от европейски комисар. "Медицински надзор" е установил след няколко внезапни проверки, че ръководството на болницата е утвърдило "връзването на децата, за което отговорността е изцяло на изпълнителния директор на лечебното заведение.
За Университетската болница в Русе се установява, че се назначава персонал на граждански договори, като месечното възнаграждение надхвърля праговете по Закона за обществените поръчки (ЗОП). Установени са и нарушения при избора на екип за пациентите.
В УМБАЛ "Св. Екатерина" в София проверка установява капиталови разходи за медицинско оборудване в нарушение на договорите, също, че няма система за финансовото управление и контрол. 85% от общо изплатените в периода 2019-2022 г. граждански договори са получени от изпълнителния директор - 952 000 лв. за медицински дейности. Средно месечно пък са получавани по граждански договори по 22 000 лв., а основната средна заплата е била 1700 лв. на лекар за категория директор. Установено е още, че при обществените поръчки има плащания към контрагенти без сключени договори за суми, надхвърлящи прагове от 50 000 лв. по закон за строителство и 30 000 лв. за доставка на услуги.
Открито е нарушение и при отдаване под наем на имущество чрез безсрочни договори.
В Онкохематологията в столицата, където бе сменено ръководството, са установени високи стойности на бракувани лекарствени продукти, които достигат 178 000 лв. на година. По 19 договора не е приложена система на двоен подпис, като се е стигнало до декапитализация на болницата, което значи, че всеки един прокурор може да поиска отписване от Търговския регистър. В нарушение са възлагани и юридически-консултантски услуги, които превишават праговете по ЗОП.
Прокуристът Пламен Милев обясни, че са открити "фрапантни резултати по контрола и състоянието на болниците "Александровска" и "Пирогов", свързани с нарастване на просрочените задължения. Установени са неизгодни за Александровска условия на договори с лихви за неустойки от 24% на година.
В "Пирогов" за една година от 9 млн. лв. задълженията са нараснали на 16 млн. лв., като основно те са към доставчици на лекарства и медицински изделия. Установено е избирателно плащане на дългове чрез еднолични решения на директора, без да се съобразява със Съвета на директорите. В МЗ има над 100 писма от кредитори, на които е отказан контакт. В същото време се изпълнява поръчка за канцеларски материали и хартия, за година - над 1 млн.лв.
В заключение министър Асена Сербезова заяви, че все още текат проверките и за отстраняване на директорите на посочените болници ще следва "допълнително уведомяване".
Тя поиска да се наблегне на факта, че предишното ръководство на ведомството е правило проверки, но една в "Пирогов", а три в болницата в Роман.