Очаква ни втори пик на петата COVID вълна и не бива да се успокояваме от намаляващите в статистиката бройка на заразени. Това е мнението на математика Лъчезар Томов. В студиото на Нова телевизия той припомни, че до този момент България не е успявала да обърне негативните тенденции на COVID вълните чрез постигането на колективен имунитет, а единствено чрез мерки.

А процентът ваксинирани у нас продължава да е изключително нисък.

3625 новозаразени и 45 починали с коронавирус за денонощие

3625 новозаразени и 45 починали с коронавирус за денонощие

Поставените дози ваксина за последните 24 часа са 2 001

"Ако тези нива се запазят, цялото население на България ще бъде засегнато от вируса и неговия нов вариант. Сега има хора, които не са се срещали с коронавируса, особено в отдалечените райони."

Към момента официално новата вълна засегна 3 хиляди души, неофициалните данни показват двойно повече. Възможно е да се стигне и до 10 хиляди.

Вече е доказано, че децата разпространяват вируса към възрастните, което означава, че сега, след като те се върнат изцяло в класните стаи, може да се очаква ново увеличаване на случаите.

"Отново ще имаме скок на новозаразените, после спад и отново скок", обясни Лъчезар Томов.

23 пъти по-нисък е рискът за хоспиталиция при хора с бустерна доза. На тези с две дози от ваксината той е пет пъти по-нисък. С възрастта обаче рискът расте, каза още Томов.

Той обърна внимание и на последиците след преболедуван COVID: "20-25% от заразените хора не се възстановяват напълно след първите 12 месеца. Става дума за сърдечни и венозни изменения, както и неврологични щети. Това важи и за децата, макар и в по-малък процент", обясни той.

Според математика бебетата и бременните жени са поставени в сериозен риск, а пък миналата година, която изцяло мина под знака на коронавируса, има пик и в смъртните случаи сред родилки.

Доклад на НЗОК за смъртността при родилките сочи, че има пропуски при отчитането ѝ

Доклад на НЗОК за смъртността при родилките сочи, че има пропуски при отчитането ѝ

Открити са смущаващи разминавания между данните на НЦОЗА и НЗОК