Между 14 000 и 18 000 са смъртните случаи годишно в България вследствие на високите нива на замърсяване с фини прахови частици. Данните са на Световната здравна организация, съобщени от заместник-министъра на здравеопазването Светлана Йорданова. Тя взе участие в експертен форум, посветен на темата за нуждата и необходимостта от чист въздух в София.
Йорданова изтъкна, че 97,2% от българите са изложени на наднормени средногодишни нива на прахови частици, а София е най-замърсената столица в ЕС. Измерванията показват, че гражданите в цялата страна дишат въздух, който СЗО определя като вреден за здравето.
Йорданова поясни, че според доклада на Европейската комисия от февруари 2017 г., разходите в България за здравеопазване, произтичащи от замърсяване на въздуха, са над 3 млрд. лева годишно.
"За съжаление това съкращава нашия живот, причинява редица сериозни заболявания, намалява производителността на труда и води до годишни загуби в милиарди за здравната ни система", предупреди зам.-министърът на здравеопазването.
Йорданова увери, че в резултат на постоянно увеличаващите се научни доказателства за връзката между околната среда и здравето на хората, здравните експерти и организации, ще се обединят в името на общественото здраве и ще защитят идеята за подобряване качеството на въздуха в България.
Освен това тя констатира, че концентрациите на замърсителите на въздуха в България са прекалено високи. Според нея това се дължи на фините праховите частици и азотния диоксид.
Важното според Йорданова е да бъдем проактивни, тя призова да се направи анализ на въздействието на замърсяването на въздуха върху заболяванията на дихателната система. Зам.-министърът на здравеопазването допълни, че основната насока, върху която трябва да се работи е в превенция на рисковите фактори в околната среда.
Мерките, посочени от Министерство на здравеопазването, са основно насочени към опазване на околната среда, недопускане на изгаряния, ограничаване на праховите частици, възстановяване и поддържане на озеленителните пояси, обновяване на автомобилния парк, редовно измиване на улиците и др.
Йоана Христова, зам.-кмет по околна среда в Столична община, разясни общинските програми, които са обект на съгласуване от страна на МЗ. Христова се похвали с факта, че 90% от тролеите и 50% от автобусите са обновени, изградени са 22 км метролъч, подменят се отоплителните инсталации, с което вредните замърсители (нивата на бензен, серен диоксид, олово, въглероден окис и азотен диоксид), се поддържат трайно под нормите.
Христова изрази съжаление, че на национално ниво за този проблем трудно ще се намери решение.
Според нея подобряването на качеството на въздуха в градовете може да стане чрез популяризиране значението на чистата околна среда за качествен начин на живот, информиране на обществото за здравните последици от замърсяването на въздуха и отчитане на екологичните фактори при диагностицирането на пациенти.
Христова допълни, че е особено важно да се търси и подпомагане на обществения диалог с местните и регионални власти в търсене на работещи политики за намаляване на вредните емисии на въздуха.
Здравните организации и експерти се обединиха около мнението, че за да се подобри въздуха в София, трябва да се направят тези промени. Според тях на първо място е задължително участието на здравни експерти в дългосрочни, последователни и устойчиви политики, водещи до намаляването на нивата на замърсяване на въздуха.
Друга промяна е стимулиране на институциите към действия за постигане на определени от СЗО пределно допустими норми на отделните групи замърсители до 2030 г. Последната промяна, за която настояват експертите е прилагане на медицински релевантен ефективен контрол при изпълнение на предприетите мерки чрез оценка на въздействието върху здравето.
Dino
на 30.05.2018 в 22:10:30 #214 и 18 000 са много според мен! Повечето от смъртните случаи,да речем около 10 000 се дължат на факта свързани с различните белодробни заболявания,подпомогнати от високите нива на замърсяемост на околната среда,а другите 4000-8000 са вследствие именно на праховите частици. Но вече не трабва само да се говори,а да се вземат някакви мерки!!! Защо в гр.София спят,а не се вземат на стачки някой ден? Защо зеленото билетче беше само хит за 1-2 седмици?!?.. Защо и храните ни са такива боклуци станали? ЗАЩО???
+++++
на 30.05.2018 в 16:54:16 #1"Ще мрем, само да не са комунистите" - средностатистически безмозъчен гербераст