Три оферти постъпиха по обществената поръчка за изграждане на Националната детска болница
Крайнията срок за подаване на предложения по обществена поръчка с предмет: "Избор на изпълнител за извършване на инженеринг (проектиране, строителство и авторски надзор) на Национална многопрофилна детска болница" изтече вчерав 17 часа. Припомняме, че предвиденият максимален финансов ресурс на възложителя за изпълнение на обществената поръчка възлиза на 95 442 000 лв. с ДДС.
Трите оферти бяха публично отворени днес в Министерството на здравеопазването от комисия, назначена със заповед на министъра на здравеопазването. Комисията има срок до 40 работни дни, считано от днес, за да избере изпълнител на обществената поръчка за изграждане на Националната детска болница.
След като комисията приключи работа по прегледа на съдържанието на постъпилите оферти и оценка на техническите параметри, ще бъдат отворени ценовите предложения на кандидатите в обществената поръчка.
Предложения са от: Дружество по Закона за задълженията и договорите (ЗЗД) "Детска болница-София" (участници в обединението са "Климатроник" ЕООД и Иновасионес Техникас Ен Симентасион СА ДЕ СВ Проес Консулторес СА),
Дружество по ЗЗД "Детско здраве" (участници в обединението са "Главболгарстрой" АД, "ГБС-Пловдив" АД и "Главболгарстрой Интернешънал" АД)
Обединение "Здраве за децата на България" (участници в обединението са "Трейс Груп Холд" АД, "Смарт Билд Дигитал" ЕООД, "Монолит" АД и "Инжпроект" ООД).
Министерството на здравеопазването възобнови обществената поръчка за Детската болница на 27 август, след като отпадна искането за налагане на временна мярка "спиране на процедурата" по обществената поръчка. Определението на Комисия за защита на конкуренцията не беше обжалвано пред Върховния административен съд и към настоящия момент също е влязло в сила.Това е трети опит, след като обществената поръчка за Детската болница стартира на 9 юли, а крайният срок за офертите беше 20 август.
Припомняме, идеята за строеж на Национална детска болница датира поне от 30 години, но до този момент не се е пристъпвало към осъществяването й. Първоначално намерение къде да се помести детската болница беше за сградата на болница "Лозенец" (т.нар. правителствена болница), но след протест от страна на работещите там Правителствената болница беше предоставена и премина към структурите на Софийския университет с цел подпомагане на Медицинския факултет и база за обучение на студентите. Министър Ананиев увери тогава и че директор на Националната кардиологична боница няма да бъде директорът на болница "Лозенец" Любомир Спасов.
Така правителството и Министерство на здравеопазването минаха към вариант строеж в комплекса на Александровска болница.