Прекратяване на договора с ваксините срещу коронавирус на Pfizer или драстично намаляване на количествата на база реални потребности, без финансови обезщетения за сметка на държавите. Тази позиция на България представи министърът на здравеопазването д-р Асен Меджидиев по време на неформален работен обяд на здравните министри на държавите членки на ЕС в рамките на редовното заседание на Съвета на Европейския съюз по заетост, социална политика, здравеопазване и потребителски въпроси, част "Здравеопазване" в Брюксел.
"Нуждите на България от ваксини срещу COVID-19 са напълно задоволени, складовите възможности - изчерпани, необходимост от нови доставки няма", каза той.
Министър Меджидиев посочи, че легитимното очакване на България е в настоящата ескалирала ситуация да бъде проявена солидарност от страна на Европейската комисия към държавите членки, неколкократно сигнализирали за нужда от спешно решение за редуциране на прекомерните количества, които са договаряни през 2021 г. при други условия на пандемична ситуация и не на база реални потребности.
Той призова Европейската комисия при преговорите с компаниите да се настоява за солидарност и от тяхна страна, доколкото първоначалното производство на ваксини срещу COVID-19 е подкрепено финансово от бюджета на Европейския съюз и най-вече от националните бюджети на държавите членки.
"Време е компаниите да докажат своята отговорност към обществото, като прекратят производството на ваксини, за които обективно липсва търсене", беше категоричен Асен Меджидиев.
"В случай че не бъде договорено нито едно от предложените две решения, България очаква ЕК да изкупи излишните ваксини", посочи още здравният министър.
Още веднъж министър Меджидиев отбеляза, че натискът върху правителствата да закупуват ваксини за COVID-19 и през следващите години ще генерира обществено напрежение, тъй като става въпрос за количества, които няма да бъдат усвоени и съответно подлежат на бракуване от момента на доставка, поради липса на интерес за ваксиниране.
Липсва основание за продължаване на настоящия общ подход и занапред доставките на лекарствени продукти следва да се организират самостоятелно от всяка държава членка.
В рамките на заседанието бяха проведени конструктивни двустранни срещи и разговори с министрите на здравеопазването на Полша, Румъния, Хърватия и други държави членки. България, Полша, Литва и Унгария представиха обща декларация. Със съвместната си ясна позиция министрите заявиха, че държавите им не могат да приемат нови доставки от Pfizer/BioNTech, а настоящото предложено изменение е неприемливо и е нужно да се предоговори.
Legalen
на 15.03.2023 в 12:27:34 #1Няколко пьти с наплескав сьс студена вода….Исках да се уверя че не спя и че не сьнувам??? Та как може бьлгарски министьр да каже «не»? И то на ЕК? Та това е сьбитие като от ново (много рядко) появяване на Халеевата комета!!! Този министьр да се махне незабавно, защото такова поведение е токсично и не е изключено и някои други от горнице етажи да започват да казват «не»! Напр. на нашите задокеански приятели?