Започна детайлното обсъждане на визията на бъдещата Национална детска болница.
На онлайн среща заместник-министърът на здравеопазването Добромира Карева, изпълнителният директор на Здравната инвестиционна компания за детска болница д-р Влатко Глигоров, Европейската инвестиционна банка, Белгийско-испанският консорциум IDOM и Общественият съвет обсъдиха първия вариант на т.нар. Функционална програма, която се разработва въз основа на резултатите от Плана за капацитета и действа като подробен интерфейс между физическите пространства на болницата и дейностите и услугите, които те ще поддържат.
Програмата включва три основни елемента - Списък на помещенията за настаняване с подробно описание на всички зони и помещения, включително повърхности, технически характеристики и изисквания; Информационни таблици за помещенията, които предоставят спецификации за всяко помещение, включително обзавеждане, мебели, приспособления и немедицинско оборудване и Планове за разпределение на помещенията - графични изображения на информационните таблици за визуализиране на разположението на помещенията.
Представят се подробно 40 типични стаи, представляващи 65% от болницата. Включени са спецификации, вариращи от броя на стаите по специалности до дизайна и материалите за немедицинско оборудване и довършителните работи в помещенията.
Сред типовете помещения са: стаи с едно и две легла, кабинети за консултации, контролни стаи за образна диагностика, операционни, манипулационни, сектори за пациенти, складове за стерилни и нестерилни материали, рецепция, фоайета и чакални, кухненски бокс, заседателни зали, работни стаи и станции за персонал, зони за игри и др.
Всяка зона за хоспитализация ще включва поне две места за отдих, диференцирани по възрастови групи: едно за деца от 2 до 10 години и друго за юноши от 11 до 18 години. Тези пространства, проектирани като многофункционални, могат да се използват както за развлекателни дейности, така и за обучение или терапевтични сесии, насочени към пациентите и техните семейства, уточняват от Министерството на здравеопазването.
Неонатологичното отделение включва централизирана млечна банка, която ще обслужва цялата болница.
Разработени са и конкретни препоръки за близост и свързаност между отделните звена.
Предвидено е общата площ на проекта да бъде 90 000 кв.м, от които 79 000 кв.м са болнични отделения, комуникационни връзки и технически площи. Останалата площ е отделена за паркинг и открити площи, включително външни зони, предназначени за игра на деца.
Паралелно с работата по Функционалната програма ще се обсъжда и изготвеният план за оборудване и обзавеждане на лечебното заведение.
До края на месеца ще бъдат проведени поредица от работни срещи за утвърждаване на документите.
Целта е да се гарантира, че бъдещата Национална детска болница ще бъде най-модерното лечебно заведение, което ще отговаря на всички съвременни тенденции на здравните системи в Европа, посочват от здравното министерство.
projekt
на 13.03.2025 в 09:25:12 #1смятай.....за 35 години демокрация не успяхме да намерим пари за строителство на една нова държавна болница. в лошия комунизъм се построиха стотици болници - големи и малки, университетски, общински, Пирогов.......а сега вече 35 години не можем да построим детска болница. ужас. къде е пак оня специалист ОПАКО да обясни как България била фалирала 3 пъти