От днес,1 ноември, в болниците се влиза предимно с пръстов идентификатор. Това вече е задължителен метод за регистрация в лечебни заведения, информираха от НЗОК.

От Здравната каса ще превеждат пари към лечебните заведения само за чекиралите се чрез него пациенти.

Здравноосигурените лица, регистрирали се в новата система, до момента са над 300 000 души. Пациентите, отказали да се чекират посредством своя пръст, са по-малко от 100 души, твърдят от здравноосигурителната институция.

Въвеждането на пръстов идентификатор като задължителен вход за болници първоначално бе предвидено за началото на октомври. По-късно обаче този срок бе отложен с месец, а като причина бе посочен фактът, че не всички лечебни заведения са успели да купят необходимите четци за пръстова идентификация. Също така не при всички болници е изтекъл законовият срок, в който те трябваше да тестват системата.

Зам.-министър Ваньо Шарков обясни, че все пак основната дейност на болниците е там хората да получават лечение. "Всичко е въпрос на организация и на такъв ред, при който да няма забавяне на пациентите.

Това, което е ясно казано и се работи по този начин, е задължението на лечебното заведение пациентът да бъде хоспитализиран и да му бъде оказана нужната медицинска помощ, а регистрацията чрез системата за идентификация може да бъде направена в рамките на деня. Не е нужно тя да бъде направена на секундата преди пациентът да бъде хоспитализиран", каза Шарков.

Около 400 хил. лева струва нововъведението на Здравната каса. Единичната цена на устройствата за пръстова идентификация, които болниците до днес трябваше да закупят, е 286 лв.