Дружествата на Червения кръст и Червения полумесец в целия свят отбелязват днес Световния ден за рестартиране на сърцето под мотото "Всеки трябва да има шанс". Този шанс в критични моменти може да бъде даден от хора, обучени да оказват първа помощ, да използват автоматични външни дефибрилатори и да прилагат кардиополмунална ресусцитация - сърдечен масаж и изкуствено дишане, съобщиха от БЧК.

БЧК е оказал психологична подкрепа на над 50 000 души от началото на годината

БЧК е оказал психологична подкрепа на над 50 000 души от началото на годината

Бедствията, извънредните ситуации и кризите оказват огромно влияние върху психическото здраве на хората

Под 30% от българите са преминали обучение по първа долекарска помощ, информират още от хуманитарната организация. В анкета, проведена от Българския Червен кръст във "Фейсбук", в която са участвали общо 820 човека, 251 са посочили, че са преминали курс за оказване на първа помощ. Желание да опреснят своите знания са заявили 216 от гласувалите. На 124 души се е наложило да приложат на практика, наученото в курсовете за първа долекарска помощ на БЧК.

Две жертви взе морето по Южното Черноморие за ден

Две жертви взе морето по Южното Черноморие за ден

Спасител е починал от остра сърдечна недостатъчност, след като извадил две давещи се туристки

Най-висока подготвеност в това отношение имат в скандинавските държави. Там 90% от населението е обучено да оказва първа помощ, а средно за Европа процентът е 56. Седем от десет сърдечни ареста се случват на обществени места пред очите на хората, а оказването на помощ в първите минути е ключово за спасяването на живот. В случай, че минат повече от 5 минути, дори и да бъде възстановен животът, мозъчната функция ще бъде нарушена. Вероятността човек да бъде спасен нараства значително, ако в рамките на първите минути се приложи и дефибрилация.

Какво да правим, когато идва буря – обяснява БЧК

Какво да правим, когато идва буря – обяснява БЧК

Да се скрием или да се свием към земята и хванати за глезените