Не трябва да се прелива плазма от пациенти, които са боледували тежко от коронавирус. За това предупреди пред bTV доц. Влади Манев.

По негови думи това крие големи рискове.

Той обясни, че холандски учени са открили в плазмата на тежкоболни от коронавирус освен антителата и други антитела, които работят срещу макрофагите. Това означава, че при подобно кръвопреливане може да се възбуди цитокинова буря, която да доведе до усложнения.

Според доц. Манев центровете за плазма у нас трябва да бъдат уведомени за това откритие и да отказват да приемат плазма от пациенти с тежък коронавирус.

И в Плевен започват да набират дарители на плазма за лечение на COVID-19

И в Плевен започват да набират дарители на плазма за лечение на COVID-19

Кръвната банка в града разполага с два апарата...

Той посочи, че преливането на плазма трябва да стане до седмия ден от появата на симптомите, за да бъде терапията ефективна в борбата с вируса.

По негови думи наскоро е било установено, че коронавирусът има още един рецептор, наречен невропилин, с който прониква. Той създава възможности за анестезия на организма, като по този начин хората без симптоми не разбират, че са болни, докато не стане твърде късно.

Относно невъзможността болните и карантинирани вкъщи пациенти да си правят допълнителни изследвания. Манев настоя здравното министерство трябва незабавно да измисли механизъм, по който това да се случва. Според него така ще се ограничат тежките усложнения на болестта.

В Кърджали и Добрич набират кръвна плазма от преболедували Covid-19

В Кърджали и Добрич набират кръвна плазма от преболедували Covid-19

Желаещите могат да дарят кръв в Отделението по трансфузионна хематология