Лекарствата за коронавируса няма да решат генералния проблем с общата защита на хората. Те не могат да се използват масово и няма да бъдат без лекарско предписание, а по всяка вероятност и няма да ги има в аптеките, защото ще са доста скъпи. Това коментира проф. Илко Гетов от Европейската агенция по лекарствата (ЕМА) пред БНТ.
По думите му медикаментите се приемат в първите няколко дни и спират репликацията, т.е. размножаването на вируса в човешкия организъм. Няма да има сценарий, при който хората да отидат в аптеката и да поискат такова лекарство само защото нещо им драска в гърлото, отсече проф. Гетов.
За жени в детеродна възраст ще има ограничения при лекарствата за Covid-19, допълни специалистът.
Проф. Гетов обясни, че сертификатите след бустерна доза важат една година, но становището на Европейската агенция е, че честото прилагане на бустерни дози не е най-подходяща стратегия за справяне с пандемията. Бустерите от моновалентните ваксини, които са разрешени за употреба, не би трябвало да се препоръчват като стратегия, а трябва да се работи за така наречените бивалентни ваксини, добави той.
анкета
Какво ще направите при идването на Омикрон?
Ще се ваксинирам 4.5%
Ще си сложа бустер доза 21.6%
Маски и дистанция 18.2%
Нищо, за да вървим към стаден имунитет 15.8%
Стига сте ни плашили 39.9%
Проф. Гетов посочи, че все още сме далеч от 50-те процента на ваксинация. Няма друга ефективна стратегия за справяне с коронавируса, освен ваксинирането, каза той.
Според него се очаква през следващия сезон коронавирусът да стане ендемичен, така че да се работи и да се даде зелена светлина на бивалентни, поливалентни и панвалентни ваксини.
Проф. Гетов уточни, че Омикрон протича по-леко и по-рядко се стига до болнично лечение, но трябва да продължим да спазваме мерките. Той се надява да бъдат създадени денонощни Covid зони и да се добавят още няколко показателя в плана на правителството за справяне с коронавируса.
10 160 нови случая на коронавирусна инфекция са регистрирани в страната през последните 24 часа, показват данните от единния информационен портал.
Направени са 41 433 диагностични теста - 14 020 PCR и 27 413 антигенни. Положителни са около 25% от пробите.
Към 20 януари активните случаи у нас са 179 301.
Superhuman
на 20.01.2022 в 12:30:58 #3Тоя б.клук заслужава да бъде обесен с надолу главата и да бъде интубиран през *** преди това! Много хора разполагащи с пари загинаха от тяхното гмо китайско вирусче, защото особено в българските болници си нямат никаква представа как се лекува. Тоя на Господ ли се прави че ще ни лишава от правото на живот!
Xa-x@v
на 20.01.2022 в 09:47:24 #2Ето как става противоречие.Ами останалите, като са над 70% ваксинирани,защо имат бум на заразата,Професоре?
dambrat
на 20.01.2022 в 09:30:16 #1"Проф. Гетов посочи, че все още сме далеч от 50-те процента на ваксинация. Няма друга ефективна стратегия за справяне с коронавируса, освен ваксинирането, каза той." А преболедуването на настинката Омикрон, Пачкогепов, какво ще кажеш за преболедуването? "За жени в детеродна възраст ще има ограничения при лекарствата за Covid-19, допълни специалистът." Само "ваксините" "machen frei" и могат да се използват повсеместно, нали Пачкогепов? "...честото прилагане на бустерни дози не е най-подходяща стратегия за справяне с пандемията. Бустерите от моновалентните ваксини, които са разрешени за употреба, не би трябвало да се препоръчват като стратегия, а трябва да се работи за така наречените бивалентни ваксини" И какви ще са двата компонента на тези "бивалентни ваксини", Пачкогепов? Каква ще е вълшебната формула? За грип+корона=грипона-флурона или ще е ваксинационен микс като Модерна+Пфайзер=Модернайзер, Модерна+Спутник=Модернопутник? А какво стана с "универсалните ваксини", които ще капичват всички щамове наведнъж?