Похвална е идеята за реформа, но не и стъпките, които се предприемат. Не се стига до корена на проблема, а се правят повърхностни промени.
Този е мнението на Митко Николов от Център за независим живот, една от най-старите неправителствени организации, които работят в защита на правата на хората с увреждания, съощбава БНР.
Митко Николов коментира началото на дискусия по законодателната реформа в ТЕЛК.
Според Николов въобще не бива да има институция или институционално ниво ТЕЛК, защото решенията на тези комисии припокриват епикризите.
ТЕЛК освидетелства, а не прави оценка на увреждането, е позицията на Центъра за независим живот.
Според него системата за освидетелстване работи погрешно и много от хората с по-леки увреждания нямат нужда от този "универсален ключ", защото решението на ТЕЛК предотсавя набор от придобивки, които обаче не касаят пряко състоянието им.
Според неправителствената организация следващата стъпка е т.нар. "социална оценка", която всъщност трябва да бъде по-комплексна. Тя може да се случи както в Бюрото по труда, така и в Агенцията за хора с увреждания, или в дирекция "Социално подпомагане" за децата и възрастните хора.
Работодателите не бива да бъдат подкрепяни за работното място, трябва да бъде подкрепян човекът с увреждания на мястото, на което работи – структурата е обърната, изтъкна още Митко Николов и обясни, че трудовата заетост на хората с тежък функционален дефицит не може да се случи, защото работодателите не ги наемат.
boriana-holevich
на 03.03.2016 в 00:40:52 #2"ТЕЛК освидетелства, а не прави оценка на увреждането"-пълна глупост. Истината е следната: освидетелствайки пациента ТЕЛК прави медицинска оценка на увреждането. Освен оценка на увреждането в експертното решение на ТЕЛК ясно са описани противопоказаните условия на труд за съответното увреждане .Тр.нар "социална оценка" има смисъл, ако ще доведе до осигуряване на специализирано обучение за придобиване на специфични умения на хората с увреждания, осигуряване на достъпна среда и комфорт, и най вече осигуряване на приспособени работни места, съобразени със специфичните увреждания. Отнемането на инвалидните пенсии, преди да бъдат изпълнени тези условия, може да се нарече само с една дума ГЕНОЦИД !!! Извършването на "социална оценка" от социални работници без медицинско образование и дори от лекари по трудова медицина без клинична специалност, е меко казано малоумна идея, с единствена цел да бъдат отнети инвалидни пенсии
boriana-holevich
на 02.03.2016 в 18:28:08 #1Пълна глупост е да се казва, че експертното решение припокрива епикризата. Такава глупост може да се изкаже само от хора без медицинско образование и непознаващи процеса на медицинската експертизал. Човек постъпва на болнично лечение в острия стадий на заболяването и при излизане от лечебното заведение получава болничен лист , или т.нар. временна неработоспособност за времето , през което състоянието му не е стабилизирано и лечението или рехабилитацията продължават в амбулаторни или санаториални условия. Временната нетрудоспособност може да продължи до една година и повече, а трайната неработоспособност се определя при стабилизирано състояние , ако има остатъчен функционален дефицит. Определянето на трайна неработоспособност с епикризата от лечебното заведение би лишила хората от възможността да получават болнични листи за времето на продължително лечение и съответно от финансови средства.