Как би отговорил българинът на въпрос, зададен в Германия: „Господине, дайте вашата електронна здравна карта, моля.“ Вероятно ще покаже някой от пръстите си?!

Този въпрос задават от Националното сдружение на общопрактикуващите лекари в България в своя позиция, адресирана до министъра на здравеопазването Петър Москов, заместниците му, парламентарната здравна комисия, Българския лекарски съюз, НЗОК и др.

В позицията си те се противопоставят на редица изменения от проекта на Постановление за изменение и допълнение на Наредбата за осъществяване правото на достъп до медицинска помощ.

Ексминистър съветва Москов: Петре, спирай бе, брат, стига инат, глупости и комисионни

Ексминистър съветва Москов: Петре, спирай бе, брат, стига инат, глупости и комисионни

Иди при началника, съветва Константинов

Един от важните въпроси, които задават е именно по наболялата тема за пръстовите идентификатори. Според лекарите тази „идентификация“ прави българите и българската здравна система, както и достъпа до здравното досие извън България напълно несъвместими с европейските.

Не си представяме как българския гражданин , в качеството му и на европейски такъв, ще се идентифицира при посещение в друга европейска държава. Едва ли пръстовият отпечатък е европейския начин или генерираният от отпечатъка код, ако така звучи по-приемливо. Това поставя на риск живота на десетки и стотици хиляди българи в чужбина”, заявяват личните лекари в декларацията си.

Освен това по тази тема личните лекари задават и редица други въпроси като:

1. Не се ли лишават българските граждани от „правото на избор“ и „неприкосновеност“ ако бъдат задължени да положат пръста си върху устройството, за да им се генерират съответните кодове?

2. Ако, все пак, имат правото да откажат, ще ползват ли медицинска дейност, за която са се осигурили здравно?

3. Ако получат правото да ползват без да се идентифицират, не възниква ли неравнопоставеност между тях и останалите ползватели?

4. По какъв точно начин, въвеждането на този механизъм ще улесни достъпа до медицински дейности?

5. Ако, както много често се случва предвид застаряващото население, миграцията на младите хора към по-големите населени места и др., представителят на пациента, който би следвало да положи пръст върху устройството не е от „родословното дърво“, по какъв начин ще стане оторизацията?

6. По какъв начин ще се удостовери, че съответният представител има правото да играе ролята на „пръстов идентификатор“?

7. Ще замени ли „палеца“ подписа на пациента върху всички първични документи, т.е. ще отпадне какъвто и да било хартиен вариант?

8. Ако подобен метод се въвежда в системата на здравеопазване, то той трябва да се въведе и при предоставяне на Спешна медицинска помощ. Как би работил той при чужди граждани в условията на спешност?

Москов каза...

Москов каза...

Здравният министър не обясни защо е избрана най-скъпата оферта за "пръстовите отпечатъци"

След въвеждане в експлоатация на пръстовия идентификатор:

  1. Как ще се реализира снемане на биометрични данни при:
  • посещение на пациент в дома?
  • липса на интернет или електрозахранване?
  • грешка в софтуера, сървъра на НЗОК и др.?

От сдружението подробно се спират и на предвидената възможност лекарите да изписват лекарства по международно непатентно наименование, а пациентите, заедно с фармацевтите да избират кое да купят.
В становището се посочва, че отговорността за лечението на болния е на лекаря, а не на фармацевта или на "продавач" на лекарства.

Проектът на Наредба за осъществяване на правото на достъп до медицинска помощ трябва да бъде преработен, настояват от Националното сдружение на общопрактикуващите лекари в България.

Според аргументите, посочени от сдружението, проектът на наредбата води до ограничаване на правото на избор на пациентите и на лекарите, ограничава и затруднява достъпа на пациентите до медицинска помощ.

Според личните лекари текстове в проекта създават условия за недобри практики.

В становището се настоява наредбата да не се публикува, докато не бъде основно преработена и съобразена с мнението на лекарите.