Една на всеки четири жени има проблеми със забременяването, като неуспешните опити продължават повече от година. Повечето от тях (85% от жените, опитващи се да забременеят) са се консултирали с лекар, за да се установят потенциалните причини за проблемите.

Това сочат данните от проучване, поръчано от фармацевтична компания "Organon".

Според статистиката около половината от тези жени все още не са установили причината за безплодието си. Това показва колко малко информация се предоставя на бременните жени от техните лекуващи лекари. Въпреки това гинеколозите са склонни да подценяват въпроси като раждане на бебе след термина и влиянието на алкохола и тютюнопушенето върху бременността.

Променят закона, за да се обхванат с лечение и неосигурени бременни жени

Променят закона, за да се обхванат с лечение и неосигурени бременни жени

Всеки ден в България се ражда по едно мъртво бебе

По отношение на профилактичните прегледи, основните пречки пред всяка 5-та жена да ходи по-често на профилактични прегледи са свързани със страх от лекари и срам.

Около 10% от жените споделят, че не ходят редовно на гинеколог, поради липсата на оплаквания. Това показва, че жените в България не осъзнават достатъчно важността на редовните прегледи на репродуктивното си здраве.

Притеснително е, че цели 21% от най-младата част от целевата група (18-24 години) споделят, че не са запознати или имат много ограничени познания за полово предаваните болести.

Също така, представителите в тази възрастова група споделят, че не знаят какви годишни прегледи трябва да посещават.