Има разлика в съдържанието и в цените на храните, продавани у нас и в Европа. Това обяви пред Нова телевизия д-р Любомир Кунински от Българската агенция за безопасност на храните.
Разлика има и в цените, допълни експертът от БАБХ.
Припомняме, преди около месец от БАБХ започна проверка на 31 хранителни продукта от 5 групи, закупени в България и в Германия, за да установи дали съответстват като съдържание и като етикет. Проверените групи храни са шоколад, безалкохолни, местни, млечни и детски храни.
Има разлика в продуктите, които се консумират на европейския и на българския пазар, каза Кунински. Сравнителното изследване е от идентични продукти и марки. Още при етикирането едни и същи храни са с различни етикети - в 7 продукта има разминаване, каза представителят на БАБХ.
Изводите от проверката ще бъдат докладвани на министъра на земеделието, храните и горите Румен Порожанов. Очаква се от МЗХГ да уведомят еврокомисаря по защита на потребителите. Освен в България, подобни сравнителни проверки има и в други страни европейски страни, каза д-р Кунински.
Той приведе следните примери - безалкохолна газирана напитка в Германия е със захар и това е обявено на етикета. В България е с фруктозо-глюкозен сироп. Относно натуралните сокове - в Германия е 100% сок от плодове, у нас - не е изцяло плодов. Под една и съща марка на храната тя е с различно съдържание, каза представителят на БАБХ.
В детските храни също има разминаване. При едно от пюретата разликата е в протеините - 1,5% на 100 г продукт в Германия и 1% в 100 г продукт у нас. Храните са безопасни, те са коректно етикетирани, въпросът е защо има тази разлика, запита реторично представителят на БАБХ.
Подобни разминавания има и при местните продукти. Изследвани са 6 вида - 1 шунка, 1 консерва и няколко вида колбаси. Специалистите първо са изследвани дали продуктът е от същото месо. Проверката е установила, че няма влагане на друг тип месо. Изследвани са и за соев протеин. Има разлики във физико-химичните изследвания, заяви д-р Кунински.
Проверено е и водното съдържание, белтъците, мазнините и т.н. В един от местните продукти колбас водното съдържание е с 3,2% по-високо от германското. Едва ли става дума за напомпване с вода, този продукт вероятно не е достатъчно изсъхнал, смята експертът от БАБХ.
Съдържанието на мазнини в българските продукти е с 1,2 % по-малко. Има разлика в съдържанието на сол - у нас то е с 0,12 повече от европейския продукт.
При проверката на шоколад е гледан външния вид, разрезната повърхност, цвета. Проверката е установила различие в един и същ вид сирене. Проверката е наблегнала на вида, вкуса, разрезната повърхност. Немския аналог е бил по-бял.
Припомняме, качеството на храните бе тема по време на извънредно съботно заседание на Министерския съвет на 27 май 2017 г.
bistra-pencheva
на 29.06.2017 в 00:07:22 #13Прав си batnasko колкото по-далече от ЕС толкова по-добре! Големият келепир, като сме там!
bistra-pencheva
на 28.06.2017 в 23:57:46 #12CARLITO 13:49:58 #15 , ЖАЛЪК НЕЩАСТНИК ЩО НЕ СИ ЗАПУШИШ ВМИРИСАНАТА МУТРА СЪС СОБСТВЕНИТЕ СИ ЛАЙ.НА ИЗЧАДИЕ ВМИРИСАНО!? ВЯРВАШ ИЛИ НЕ ЛЮБОВНИКЪТ ТИ БОЙКО БОРИСОВ ЕДИН ДЕН ЩЕ ИЗГНИЕ В ДРАНГОЛНИКА! КАКВО НАИСТИНА ЛОШО ВИДЯ ОТ СОЦИАЛИЗМА БЕ ГОВЕДО?! ИСКАШ ИЛИ НЕ БСП ЩЕ СЪЩЕСТВУВА- МИЗЕРНИКО! ДОРИ И ДА СЕ СЪДЕРЕШ ОТКЪМ ***!
krgv-group
на 28.06.2017 в 20:04:12 #11А какво да говорим как големите вериги извиват ръцете на българските производители и ги принуждават да продават с толкова ниска надценка, че колкото да съществуват...а вие да сте усетили, че продуктите са с малка надценка? Няма и да усетите! Цените на морските храни? Без коментар! НО НИЕ нали сме си ГАНьОВЦИ, които не избягахме за да бъдем подлоги на англичаните и да ни викат лицемерно " ние не ги искаме българи и румънци...ама нямаме предвид теб и семейството ти вие сте хубави" ! И как по дяволи те разбра, че бирата трябва да струва минимум 1,30-1,70лв за 0,5л??? Ти проучване ли направи? Проучи колко струват труд, суровини и дистрибуция и калкулира, че не може да струва по-малко така ли? Моето мнение е, че си просто един обикновен консуматор и въобще не си наясно за какво става въпрос, в което не би имало нищо общо стига да не се правиш на разбирач пред ганьовците
krgv-group
на 28.06.2017 в 19:54:15 #10Maurice, разбрахме, че си на острова. Ок. Защо говориш глупости? Ние тук сме нещастниците, които искат за малко пари да получат екстра качество така ли? Хайде да ти дам един пример. Пармигиано Грана Падано - рисерва (тоест ще рече много добро качество) цена 15 евро, но и малко по-евтино се намира. Цена в България в Кауфланд пак Пармигиано Грана Падано, но доста по-ниско качество, но с цена 50 лева за килограм. Пармигиано Реджано - 60лв за килограм. В Италия е 13 евро. Ще кажеш " ама то си е италианско производство", но в рамките на ЕС няма значение от коя страна е, а цената на този продукт да достигне БГ е следната: Един натоварен камион с 20 тона стока за разстояние 1500км ти е около 0,20лв на километър. Тоест ако този пармезан в Италия струва на крайния потребител 30 лева (на дребно) това означава, че в България би струвал 30,20лв....но дори и това не е вярно, защото сещате се, че купувайки от производител с тонове той ще ти даде цена! Може ли в Германия да си купя литър мляко в кутия за 60 цента а тук да струва 2,20 лв? А като си толкова запознат знаеш ли, че цената на свинското месо от европейските кланици излиза на 2-3лв за килограм? За да съм по-точен прасе изчистено от вътрешности и одрано ти струва на цена 1 евро за килограм. Тук 1кг луканка ти струва 20 лв при положение, че не е 100% месо. Е то всеки иска да спечели пари, но тук говорим за обир! Той на острова бил купувал хляб за 1 паунд...ами и шведите плащат по 3-4 евро за хляб, но за 3 дни работа изкарват колкото българите за цял месец. Нормално е при толкова евтин труд да плащаш 70 стотинки за хляб! И в Германия има хляб за 80 цента от магазина, но ако идеш в пекарната ще платиш 1,50 - 2 евро!
Plovdivmen
на 28.06.2017 в 15:29:18 #9Купувайте български стоки, за да не ги мислите чужденците с какво ви вземат парите.
maria-modica
на 28.06.2017 в 14:34:07 #8Всичко е ясно, но този който е писал статията, знае ли правопис? На две места е писал МЕСТНИ продукти, което означава от мястото, страната в която се произвеждат, вместо МЕСНИ, което е имал предвид, тоест направени от месо. Безбожна неграмотност!
Carlito
на 28.06.2017 в 13:49:58 #7maurice съгласен съм с теб. Но как да обясниш на талъсъми промивани от комунизъм като батнаско и бистра от този форум?Искат да ядът като европейски но с цени от комунизма (ако може направо с купони връчени им от партийния секретар) С тези пари може да ядетат лайн@ както сте ги яли през времето на Брежнев.Виж Путин и слугите му са на европейско ниво те ядът черен хайвер пият 5стар Хенези и карат яхти за милиони, облечени в дрехи на Армани,Гучи и Дискуаред и миришешти на Шанел.
Maurice
на 28.06.2017 в 13:30:43 #6Здравейте Ганьовци и хейтъри. Никой ли не може да чете на български език от вас? Явно не! Ако бяхте изчели статията, нямаше да плюете толкова много. Аз ще се опитам да ви наблегна на същественото: ИМА РАЗЛИКА И В ЦЕНИТЕ. Тъй като живея на острова, плащам за един хляб 1 паунд. Кой от вас плаща 2.20 лева за хляб. Искате хубав хляб, но го искате за 0.70 лева. Искате хубави колбаси, но ги искате за 7-8 лева. Е, тук са по 7-8 паунда, при това най-евтините. Хубавите започват от 15 за кило. Знам, че се хващате на това, че в Германския Лидл има шоколад Своге за 25 евро цента. Но никой не се замсля, че това е занижена промоционална цена, за да могат да пробият на тамошния пазар. Нали не мислите, че като видят немците "Маде ин Булгария" и ще се избият да купуват.... Скоро гледах един клип как производител на бира решава да се включи на определен пазар. Изпращат екип маркетолози да определят какъв вкус бира предпочитат местните(по-горчива, по-сладка...). После правят проучване до колко пари са готови да плащат за тази бира и на база цена и вкус определят какви продукти да вложат в бирата. Ставаше дума за Стела Артоа. Тук на острова плащам 1 паунд за кутийка от 440 мл. В БГ знам че продават бутилка 0.5л на промоция за 1 лев, а нормалната цена е 1.30-1.70. Как очаквате храните да са същите като тези на запад, когато са средно 30-50% по-евтини? Как очаквате горивата да са същото качество като западните, когато са най-евтините в цял ЕС? 90% от фирмите в БГ са чужда западна собственост, а капиталистите знаят как се правят пари и нямат чувство за сантименталност!
toni-genov
на 28.06.2017 в 13:04:43 #5Абе всичко е така и се знае, то и пенсиите и заплатите са по малки, ама знаете ли колко им пука, ще им пръднат на ***!:-)
Българан
на 28.06.2017 в 13:02:39 #4Тровят ни и чуждите и нашите производители. Не били вредни в малки количества!? Ами, то да се консумираше само едно по ведтъж на месеца, може и да е безопасно, но ежедневно да поемаме отрови с храната си е престъпление! А, лобистите на вносителите на нови автомобили, са се хванали за катализаторите! Вън България от Еврейския съюз и връщане на старите норми и стандарти!
simeon-bulgaria
на 28.06.2017 в 13:00:31 #3opornite tochki na ruskite trolove! Razbira, se che razliki ima, no ako gi prochete sa minimalni i niakoi v nasha polza...ima razliki i mezdu razlichni strani na zapad... ama nie obichame da se branim ot svetovnite konspiracii
posredstven
на 28.06.2017 в 11:35:05 #2Е, то това и пеленачетата го знят. Още с първото сухо мляко купено от местния мол
Иво Карамански
на 28.06.2017 в 09:12:59 #1Направете и проучване на българските производители какво продават под една марка в България и чужбина.