Становища на работодателски, професионални и браншови организации по предложените противопандемични мерки поиска здравният министър д-р Стойчо Кацаров, съобщиха от МЗ.
Поводът е усложняващата се епидемична обстановка и нуждата от въвеждане на допълнителни противоепидемични мерки. Писма с предложение за становище са изпратени до работодателските организации, браншови организации в туризма, ресторантьорството, хотелиерските услуги, организации в сферата на културата, спорта и др.
Мотивите на служебния здравен министър са увеличения брой на положителните тестове за COVID-19 за последната седмица, както и броят на хоспитализациите и починалите от коронавирусна инфекция. Това налага въвеждането на допълнителни противоепидемични мерки, за да се забави разпространението на вируса, да се избегне претоварване на медицинския персонал в болниците и да не се стигне до изчерпване на капацитета на здравната системата.
Организациите са поканени да дадат свои предложения и виждания за ограничаване на разпространението на вируса, което да е възможно най-щадящо за извършваните от тях дейности.
Министърът очаква и предложения за това, какви биха били най-подходящите мерки за компенсация на засегнатите дейности, които да бъдат разгледани от ресорните министерства и ведомства.
От ведомството припомниха, че здравният министър и експерти вчера обсъдиха предложените нови ограничителни мерки срещу COVID-19 от националния здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.
"Вашето мнение е най-важно в този момент. Експертите са водещите при вземането на решения за забавяне на епидемични процес. Политиката отстъпи място на експертизата", заяви Стойчо Кацаров в началото на срещата.
Съветникът към кабинета на здравния министър проф. Мира Кожухарова представи информация за 14-дневната заболяемост, смъртността, хоспитализираните пациенти с COVID-19 и др. данни за хода на епидемията в страната.
При обсъждането главният координатор на Експертния съвет по епидемиология проф. Йорданка Стоилова предложи регионален подход при налагане на нови ограничения.
Според директора на НЦЗПБ проф. Ива Христова в настоящата ситуация е подходящо "стъпаловидното въвеждани на нови мерки". Своята визия за прекъсване на предаването на коронавируса изразиха и проф. Ирена Младенова, ръководител на катедрата по Хигиена, епидемиология, микробиология, паразитология и инфекциозни болести в Тракийския университет и доц. Нина Гачева, епидемиолог и председател на Българската асоциация по превенция и контрол на нозокомиалните инфекции.
Здравният министър покани експертите на ново обсъждане следващите дни, където да бъдат предложени конкретни решения за забавяне на епидемичния процес.