Министерство на здравеопазването разработва Стратегия за детско здравеопазване. Водещ на работната група е директорът на Педиатрията "Иван Митев" в София Благомир Здравков и специалисти от страната. Това стана ясно на пресконференция във ведомството, на която присъства и министърът Асена Сербезова.

Здравков обясни, че работна група е започнала работа, като нейни приоритети са - кърменето на първо място, на второ - профилактика в детска възраст към здравословен начин на живот, като за целта различни специалисти са се ангажирали по програма за въвеждане на здравословно хранене още от училище. Българчетата са на първо място по консумация на газирани напитки и сладки храни в Европа по данни на СЗО. Той посочи, че се увеличава броят на децата с новооткрит диабет, а възрастта става все по-ниска заради заседналия начин на живот и некачествената храна. За целта се предвижда контрол на храните в училищата и детските заведения, затягане на контрола на продажбата на тютюн и алкохол. България е на второ място по употреба на алкохол в Европа, пред нас е само Франция, каза д-р Здравков.

Предвижда се и подобряване на достъпа до качествена Педиатрична помощ за различни райони в страната, за целта ще се изградят чрез телемедицина консултативни връзки с по-големи болници, например с Педиатрията. Работи се по ел. досие за педиатричната помощ. Предвижда се промяна в нормативни текстове за лекарствена политика с цел намаляване на заплащането в аптеките на медикаменти за деца, като една част от лекарствата ще бъдат покрити от държавата.

Асена Сербезова обясни и плана на МЗ за провеждане на съвременно здравно образование за децата чрез достъп до съществуващи скринингови програми и въвеждане на нови - скрининг за муковисцидоза, за гръбначни изкривявания и метаболитен синдром, вкарва се натален и преонатален скрининг, подобряване на детско психично здраве, разширяване на обхвата за деца-аутисти, превенция на депресията, намаляване на антибиотичното лечение. Предвиждат се и промени по отношение на подобряване на условията за работа в системата на здравеопазването.

Предлагат подкомисия "детско здравеопазване" в НС

Предлагат подкомисия "детско здравеопазване" в НС

Има забавяне от 2 г., можехме вече да сме готови с предпроектните задания, смята Таня Андреева

Статистика

280 млн. лв. се отпускат тази година за детско и майчино здраве. Прави се промяна в Наредба 8 за профилактика, като се увеличава броят на прегледите за бременни, поет от НЗО от два на четири - за фетална морфология и за Хепатит C.

България е на второ място в ЕС по детска смъртност, като тя е различна в различни области, най-голяма е в Сливен, Видин, Силистра. Всяка година 65000 недоносени деца се раждат у нас. За тяхната грижа се предвижда промяна в Наредба 26, която предвижда 4 прегледа и за неосигурените бременни, включващо пакет от изследвания, две хоспитализации по необходимост по време на бременността. Целта е да се обхванат най-бедните региони.

Против лечението за неосигурени бременни жени се обявиха пациентските организации

Против лечението за неосигурени бременни жени се обявиха пациентските организации

Смятат, че това ще е много лош и демотивиращ сигнал за обществото