Страните членки да продължават да пестят газ, за да осигурят доставките и да стабилизират пазарите. Това се казва в препоръка на Европейската комисия (ЕК), разпространена във вторник. Тя трябва да бъде приета от Съвета на ЕС.
Припомня се, че икономиите на газ от страна на предприятията и гражданите в целия Европейски съюз (ЕС) допринесоха значително за справянето с енергийната криза, причинена от войната в Украйна преди две години. Като цяло ЕС намали търсенето на газ с 18% между август 2022 г. и декември 2023 г., спестявайки около 101 млрд. кубични метра газ. Тези усилия надхвърлят целта за икономии от 15%, която беше договорена в рамките на извънредното законодателство, прието през лятото на 2022 г. Те бяха от съществено значение за запазване на стабилността на доставките, стабилизиране на енергийните пазари в ЕС и проява на солидарност с Украйна.
Тъй като срокът на действие на извънредното законодателство изтича на 31 март, а положението е по-стабилно, отколкото през последните две години, сега Комисията предлага приемането на препоръка на Съвета относно продължаване на мерките за намаляване на търсенето на газ. Тази препоръка, която ще трябва да бъде приета от Съвета, насърчава държавите членки да продължат да предприемат доброволни мерки за поддържане на колективно намаляване на търсенето на газ с 15% в сравнение със средното търсене между април 2017 г. и март 2022 г. Предложението ще бъде обсъдено от комисаря по въпросите на енергетиката Кадри Симсон и министрите на енергетиката от ЕС на заседанието на Съвета по енергетика в понеделник, 4 март.
Благодарение на спешните мерки енергийните перспективи на ЕС се подобриха: доставките са по-диверсифицирани, инсталирани са повече мощности за енергия от възобновяеми източници и са направени впечатляващи икономии на енергия, като понастоящем газохранилищата са по-здрави. Това доведе до понижаване и стабилизиране на цените в цяла Европа.
Въпреки това, предвид продължаващото геополитическо напрежение, свитите световни пазари на газ и целта на ЕС за пълно премахване на руските изкопаеми горива, все още са необходими икономии на енергия. Продължаването на икономиите на газ ще спомогне за поддържане и подобряване стабилността на пазара, включително чрез улесняване на запълването на газохранилищата през пролетта и лятото.
Икономиите също така ще подкрепят усилията на ЕС за декарбонизация.
ВълкСчадъР
на 28.02.2024 в 00:03:43 #4Втора зима тия загубеняци западняци НЕ се утопляват с бягащо хамстерче, и втора зима не го изяждат ... гиди искини А още шреди 2е годони цялата Европа трябваше да замръзне от студ и глад, и Урсулката барабар с Олафчо и Макронезата да се влачат по корем пред кремлълският Гигант ... И като се събуди ....
bajbor
на 27.02.2024 в 23:11:22 #3Ha фoнa нa нepeнтaбилнoтo мecтнo пpoизвoдcтвo пpeз 2023 г., бивши cтpaни ĸyпyвaчи нa pycĸи гaз yвeличиxa внoca нa изĸycтвeни тopoвe oт Pycĸaтa фeдepaция. Taĸa нaпpимep, Гepмaния пoчти yдвoи внoca нa изĸycтвeни тopoвe oт Pycия пpeз минaлaтa гoдинa, a cпpямo 2021 г. нapacтвaнeтo e oĸoлo ceдeм пъти, дo 550 xиляди тoнa. A Фpaнция зa 2023 г. cпpямo пpeдxoднитe двe гoдини, peгиcтpиpa yвeличeниe нa пoĸyпĸитe нa pycĸи aзoтни тopoвe cъoтвeтнo c 25 пpoцeнтa и двa пъти, дo 440 xиляди тoнa. Hacĸopo гepмaнcĸи мeдии в тaзи вpъзĸa пoвдигнaxa въпpoca зa pязĸoтo yвeличeниe нa дocтaвĸитe нa aзoтни тopoвe oт Pycия. Πo дyмитe нa Mapтин Meй, пpeдcтaвитeл нa Гepмaнcĸaтa ceлcĸocтoпaнcĸa acoциaция, гaзът и дpyгитe eнepгийни pecypcи пpeдcтaвлявaт 80-90% oт ceбecтoйнocттa нa пpoизвeдeнитe изĸycтвeни тopoвe, пopaди ĸoeтo Гepмaния пpoдължaвa дa плaщa зa cъщия pycĸи гaз, нo caмo пoд фopмaтa нa тopoвe, зa пpoизвoдcтвoтo нa ĸoитo e изpaзxoдвaн. Санкциите срещу руските торове бяха от първите отменени от САЩ, още 2022... И там рекорд след рекорд... Сега не внасяме евтина суровини а плащаме за продукти със добавена стойност....
ВълкСчадъР
на 27.02.2024 в 22:24:58 #2Сега очквам статии от рода на " разия забрани износа на газ " , както по рано забраниха износа на бензин ... щото няма на кой да го пробутат и никой не го иска
bajbor
на 27.02.2024 в 21:33:45 #1ЕК препоръчва да продължава пестенето на газ Евтина...в изобилие... Да се чуди човек