От началото на пълномащабното нахлуване в Украйна Русия е спечелила около 550 милиарда евро от износа на нефт, природен газ и въглища. Това показват данни на Центъра за изследване на енергията и чистия въздух (CREA), цитирани от украински медии.
Най-големият купувач за целия период от 24 февруари 2022 г. до 13 ноември 2023 г. е Европейският съюз. Общо страните от ЕС платиха на Русия 180 милиарда евро за всички изкопаеми горива, които закупиха през това време. От тях над 102 милиарда евро за за суров петрол, 74 милиарда са за природен газ, а останалите са за въглища.
В рамките на ЕС основните купувачи на руски енергийни ресурси са Германия (общо 28 милиарда евро), Холандия (18 милиарда) и Италия (17 милиарда).
Вторият най-голям купувач на руски въглеводороди след ЕС беше Китай - над 143 млрд. евро. От тях нефт - 107 милиарда, газ - 17, въглища - 18. Следват с голямо изоставане Индия (общо 64 милиарда), Турция (53 милиарда), Южна Корея (14 милиарда).
Заслужава да се отбележи, че динамиката на обществените поръчки се промени значително през последната година и половина. Ако Европа значително намали своите покупки, азиатските страни, напротив, ги увеличиха, макар и като цяло не толкова радикално.
В 12-ия пакет от европейски санкции срещу Русия, наред с други неща, се планира да се засили контролът върху спазването на така наречения "таван на цените" на руския петрол. Допълнителните процедури трябва да направят по-трудно за руснаците да заобиколят това ограничение.
Също така се съобщава, че Дания обмисля възможността да забрани на руски петролни танкери да преминават транзит през нейни води. Всъщност това би означавало забрана за руснаците да пътуват между Балтийско море и Атлантика.
Миналата седмица и в България се разрази скандал покрай доклад, изготвен Центъра за изследване на енергията и чистия въздух с участието и на "Глобъл Уитнес" и базирания в София Център за изследване на демокрацията. В него се посочва, че притежаваната от "Лукойл" рафинерия "Нефтохим" заобикаля забраната на Европейския съюз за търговия в държави членки с продукти, произведени от руски петрол. ЕК обаче отрече да започва процедура срещу България.
Опако
на 16.11.2023 в 14:45:51 #2Първо, заглавието е провокативно и логиически погрешно! Вярно е, че всеки фашистки лидер се самоидентифицира с държавата, която управлява и на практика я е обсебил. Путкин е точно такъв психопат, но това не означава, че ние като външни наблюдатели от демократични страни на тези прооцеси във фашистката държава трябва да ги приемаме за самата реалност! Когато ЕС купува ресурси от Русия, не ги купува от Путкин. Друг е въпросът доколко Путкин обсебва сумите от тези продажби и за какво ги използва! Второ, руските солташаци у нас, за кой лии не път, се проявяват като полуграмотнии малоумни, а вероятно и психично болни -- сумасшедшии, на родния им език!
"Някой ти плаща за бъбреци на майка ти и това не ти прави впечатление, какво оставящ на децата си неразумний юроде?" Това го е писал ид.иот от епохата на съветския фашизъм у нас - едни поколения, които фалираха 3 пъти НРБ, теглейки още и още нови заеми от омразния "експлоататорски" Запад, срещу който плюят и до днес, за да оставят на младите поколения, след 90-те, да им плащат циганският масраф!
Вие какво мислите за наглостта на рускиитее фашизирани цигани у нас - трябва ли да им увеличаваме постоянно пенсиите?
alabala654
на 16.11.2023 в 10:04:21 #1И какво сега се оказа.. "лошия" запад ни е най-големия клиент...
Китай за когото така силно руската пропаганда бълваше, че е основният енергиен пазар на Русия се оказа на 2ро място... Да не забравяме и в пъти занижените цени на които Китай купува руската енергия
Значи въпреки отказа от огромен пазарен дял от руски енергиини ресурси "преориентирането" на изток се оказа един спукан балон.
Това само показва колко "неработещи" са санкциите и какво отражение имат на руската икономика