Европейският съюз (ЕС) и Молдова се споразумяха за план за енергийна сигурност, целящ да освободи страната от зависимостта ѝ от руските доставки и да я интегрира в мрежата на 27-членния блок, съобщава АП.

Европейската комисия (ЕК) заяви, че Молдова ще получи 250 милиона евро (258 милиона долара) тази година. 40% от тях ще бъдат получени до средата на април - след като руският държавен енергиен гигант "Газпром" спря доставките на 1 януари. Около 60 милиона евро (62 милиона долара) са предназначени за 350 000 души в Приднестровието.

С газови доставки ЕС намалява руската зависимост на Молдова и Приднестровието

С газови доставки ЕС намалява руската зависимост на Молдова и Приднестровието

Това пише в поредния анализ Институтът за изследване на войната (ISW)

Припомняме, че бяха наложени ежедневни прекъсвания на електричеството, след като стотици хиляди хора в сепаратисткия проруски регион на Приднестровието останаха без отопление и топла вода миналия месец заради дължими 709 милиона долара за минали доставки за Молдова. 

Кишинев обаче не признава този дълг. Молдовските власти твърдят, че въпреки наличието на валиден договор и възможни алтернативни маршрути, "Газпром" умишлено отказва доставки с цел дестабилизиране на правителството преди предстоящите парламентарни избори в страната.

Москва обвинява про-западното правителство на Молдова и Украйна за спирането на газа, след като Киев отказа да удължи петгодишния транзитен договор, който изтече на 31 декември 2024 г.. Според Украйна приходите от транзита подпомагат руската военна кампания, затова споразумението не беше подновено.

Молдова възобновява газовите доставки за Приднестровието

Молдова възобновява газовите доставки за Приднестровието

Сепаратисткият район е осигурил газови доставки до 10 февруари

От 1 февруари Молдова започна да доставя газ на Приднестровието. Според договора между Moldovagaz и Tiraspoltransgaz, доставеното количество ще бъде предоставено като дълг, който трябва да бъде изплатен до 1 март 2025 г.

Очакваше се тази първа доставка да бъде последвана от по-мащабна газова помощ, финансирана от ЕС, който вече е осигурил 30 милиона евро за енергийните нужди на Молдова и Приднестровието.