Европейският съюз (ЕС) обяви в неделя пакет от помощ от 7,4 милиарда евро за Египет, съобщава АП. Средствата се отпускат с цел справяне с финансови затруднения и на фона на опасенията, че икономическият натиск и конфликтите в съседните страни могат да накарат повече мигранти към европейските брегове.
Египет постигна сделка с Международния валутен фонд (МВФ) по-рано този месец за увеличаване на спасителния заем до 7 милиарда евро, от 2,76 милиарда евро, след тежки преговори. Сделката с МВФ беше съчетана с икономически реформи, които включваха замяна на египетската лира и рязко повишаване на основния лихвен процент.
ЕС ще предостави помощ на правителството на Египет за укрепване на границите му, особено с Либия, основна транзитна точка за мигранти, бягащи от бедността и конфликтите в Африка и Близкия изток.
27-членният блок също така ще подкрепи правителството в приемането на суданци, които са избягали от близо година битки между съперничещи си генерали в тяхната страна. Египет прие повече от 460 000 суданци от април миналата година.
Документът беше подписан в неделя следобед в Кайро на церемония, на която присъстваха египетският президент Абдел Фатах ел-Сиси, председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и лидерите на Белгия, Италия, Австрия, Кипър и Гърция.
Ал-Сиси се срещна отделно с фон дер Лайен и други европейски лидери преди церемонията по подписването в неделя следобед.
Пакетът включва както безвъзмездни средства, така и заеми през следващите три години за най-населената страна в арабския свят, според мисията на ЕС в Кайро. По-голямата част от средствата - 5 милиарда евро - са макрофинансова помощ, според документ от мисията на ЕС в Египет.
Мисията каза, че двете страни са насърчили сътрудничеството си до нивото на "стратегическо и всеобхватно партньорство", проправяйки пътя за разширяване на сътрудничеството между Египет и ЕС в различни икономически и неикономически области.
Кабинетът на Ал-Сиси каза в изявление, че сделката има за цел да постигне "значителен скок в сътрудничеството и координацията между двете страни и да постигне общи интереси".
Споразумението предизвика критики от правозащитни групи за състоянието на човешките права в Египет. "Амнести интернешънъл" призова европейските лидери да не са съучастници в нарушенията на правата на човека в Египет. "Лидерите на ЕС трябва да гарантират, че египетските власти приемат ясни показатели за човешките права", заяви Ив Геди, ръководител на офиса на европейските институции. Геди посочи ограниченията на Египет върху медиите и свободата на изразяване и репресиите срещу гражданското общество.
Египет се стреми да постигне споразумение за прекратяване на огъня в Газа, да увеличи доставките на помощ и да позволи на разселените хора в южната част на анклава да се преместят на север. Това заяви по-рано тази седмица президентът Абдел Фатах ал Сиси.
Той предупреди и за опасността от израелска офанзива в град Рафах, където около 1,5 милиона души са потърсили убежище до границата на Газа с Египет.
Хуманитарни служители предупредиха, че крайбрежният анклав е изправен пред глад.
Египет, който се опасява от разселването на палестинци, стекли се близо до границата му, се опитва, заедно с Катар и Съединените щати, да посредничи между Израел и "Хамас" за постигане на споразумение за прекратяване на огъня и освобождаване на израелски заложници в замяна на палестински затворници.
Външният министър на Египет призова Израел да отвори сухопътни пунктове с Газа, така че в анклава да влиза повече помощ.
ВълкСчадъР
на 17.03.2024 в 20:01:49 #1Тез ман-гали нали жужето щеше да ги спасява с безплатно жито ?