По време на срещата в Япония, започнала в четвъртък, финансовите лидери на Групата на седемте най-развити икономики обсъждат начини за подкрепа на Украйна и оказване на натиск върху Русия в посока прекратяване на войната, предава Associated Press.
Министърът на финансите на Украйна Сергей Марченко участва онлайн в първата сесия на преговорите на Г-7 в Ниигата, пристанищен град на брега на Японско море.
Министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън каза, че страните от Г-7 "ще стоят до Украйна толкова дълго, колкото е необходимо", за да сложат край на конфликта. Лидерите ще обсъждат начини да попречат на Русия и други страни да заобикалят санкциите срещу Москва, каза японският финансов министър Шуничи Сузуки пред репортери.
Войната и щетите, причинени от нея върху глобалната икономика, дълговите кризи в развиващите се страни както и безизходицата във Вашингтон по отношение на националния дълг са водещи в дневния ред на тридневните разговори.
Въпреки широкия набор от теми, които трябва да бъдат разгледани, противопоставянето около тавана на дълга на САЩ и потенциалният фалит се очертаваха като основна заплаха за световната икономика.
В изявление преди началото на срещата, Йелън подчерта, че един от главните и приоритети е разрешаването на финансовата криза.
"Америка никога не трябва да изпада в дефолт. Това би било катастрофално", заяви тя. Гуверньорът на централната банка на Япония, Казуо Уеда, подкрепи нейното мнение.
В случай че САЩ просрочат дълга си, Федералния резерв може да се изправи пред проблем с който не може да се справи сам, предупреди Уеда, който застана начело на Bank of Japan миналия месец.
Президентът на САЩ Джо Байдън каза в сряда, че той и лидерите на Конгреса са имали "продуктивна" среща във вторник относно опитите за повишаване на лимита на дълга на нацията. Те ще се срещнат отново в петък, за да се опитат да предотвратят риска от фалит на правителството, ако законодателите в разделения Конгрес не се съгласят да повишат тавана на дълга.
Байдън е "абсолютно сигурен", че страната може да предотврати дефолт. Йелън допълни също, че "много се надява", проблемът да бъде разрешен навреме.
Йелън също така ще се опита да успокои колегите си относно последните банкови фалити, които породиха притеснения относно рисковете за глобалната финансова система.
Тя заяви, че "историческите" инвестиции на Байдън в модернизирането на инфраструктурата на САЩ са стъпка към подобряване на устойчивостта на икономика, чиято зависимост от глобалните вериги за доставки беше подложена на сериозно изпитание по време на пандемията COVID-19.
"Предприемаме широк набор от индивидуални и съвместни действия за намаляване на инфлацията, поддържане на растежа и спомагане за смекчаване на въздействието на външни шокове, включително за развиващите се страни", каза тя. Тя добави, че "дори когато сме изправени пред рискове от спад, аз вярвам, че световната икономика остава на по-добро място, отколкото прогнозите преди шест месеца".
Федералният резерв описа в доклад тази седмица, че американските банки са повишили стандартите си за отпускане на потребителски и бизнес заеми след три големи банкови фалита, които отчасти са причинени от рязкото увеличение на лихвените проценти от страна на централната банка, в посока намаляване на инфлацията, която скочи до върхове от четири десетилетия след пандемията.
Федералният резерв проучи 65 американски банки и американски клонове на 19 чуждестранни банки в края на март и началото на април, доста след като Silicon Valley Bank и Signature Bank се сринаха в началото на март, което постави началото на последния кръг от банкови сътресения. First Republic Bank фалира по-рано този месец във втория най-голям банков фалит в историята на САЩ.
Повишаването на лихвените проценти има за цел да забави кредитирането и вземането на заеми, но може да надхвърли целта си, насочвайки икономиката към рецесия. Движенията на банките за по-нататъшно ограничаване на кредитирането могат допълнително да притиснат бизнеса и потребителите.