Общите газови запаси в ЕС са достигнали своя абсолютен рекорд, според данни на Gas Infrastructure Europe (GIE).
В момента европейските подземни газохранилища (ПГХ) са запълнени на 97,89% (с 8,54 процентни пункта повече от средното за тази дата за последните пет години), като в тях има 107,75 млрд. куб.м газ. Европейските страни напълниха подземните си хранилища с газ до целевите 90% за отоплителния сезон още в средата на август. Преди това Европейската комисия очакваше да постигне такива показатели едва до ноември.
Изпомпването на газ от подземните хранилища в страните от ЕС на 14 октомври по данни на GIE възлиза на 10 милиона кубически метра. В същото време нагнетяването им възлиза на 246 милиона кубични метра.
Според метеоролозите през седмицата се очаква значително захлаждане в Централна и Западна Европа. През втората половина на седмицата температурите през нощта в някои райони може дори да паднат под нулата. Делът на вятърната енергия в производството на електроенергия в ЕС е нараснал до 21% през октомври.
Постъпленията на втечнен природен газ от терминалите в европейската газопреносна система са се увеличили леко, но през октомври все още са на минимума си от февруари 2022 г. В момента капацитетът за регазификация на втечнен газ и по-нататъшното му впръскване в европейските тръбопроводи е натоварен на 46% от максимума. Средната изкупна цена на газа през септември в Европа е била 417 долара за хиляда куб. м, а през октомври - 475.
Преди това абсолютната максимална заетост на подземните хранилища за газ в ЕС беше наблюдавана на 28 октомври 2019 г. - 97,84%.
Международната агенция по енергетика (МАЕ) по-рано отбеляза, че Европа може да запълни своите газови хранилища до почти 100%, но дори такива високи резерви в случай на студена зима и пълно спиране на доставките на газ от Русия може да доведе до пазарна нестабилност през зимния период. МАЕ също така предположи, че до края на предстоящия отоплителен сезон резервите в подземните хранилища на газ в ЕС може да паднат под критичните 20%. Европа беше до голяма степен подпомогната през последния отоплителен сезон от топлото зимно време.
В същото време напрежението на европейския газов пазар може да се върне към края на предстоящата зима на фона на студено време и намаляване на достъпността на втечнения природен газ.
Русия засега продължава да доставя газ до Централна и Западна Европа през Украйна, като доставките възлизат на 42,4 милиона куб. м в денонощие. Руски газ се доставя и по "Турски поток" и "Син поток" към Турция и страните от Южна и Югоизточна Европа, информира "Газпром".
projekt
на 16.10.2023 в 18:55:24 #1Tomorrow ............... това за какво беше опит. същите тия статистики ни обясняваха че икономиката на Русия е толкова незначителна, толкова малка......сравняваха с тази на някой от щатите в САЩ, с тази на някоя държава в Европа.....тук такива като теб обясняваха че Русия всъщност не е нищо повече от бензиностанция с ракети. тук политически експерти като Кирчо и Кокорчо ни обясняваха че газ има колко искаме и то на много по добри цени. за последните 2 години Европа се гърчи от високи сметки на енергията, затварят заводи......министри поздравяват народа си че удържал и стоял на 19 С вместо на обичайните 22-25 С миналата зима. и това само от санкциите на Европа и САЩ към Русия. а в същото време приходите на Русия от нефт и газ се увеличават. преди купувахме директно от Русия, сега купуваме през Индия и през Китай......