"Газпром" обяви рекордни резултати през 2021 година.
Износът на руския енергиен гигант се е увеличил с 5,8 милиарда кубически метра до 185,1 милиарда, което е четвърти резултат за компанията и не е рекорден, въпреки това печалбите са най-големите в историята. Резултати от плюс 62,2 милиарда кубически метра спрямо показателите за 2020 година, отчита Милер.
"До края на 2021 г. очакваме максималния финансов резултат в цялата история на "Газпром". Това означава, че дивидентите също ще бъдат абсолютно рекордни", казва Милер.
За ръста "Газпром" отбелязва ролята на газопроводите "Северен поток" и "Турски поток".
15 държави са увеличили вноса на газ през 2020 година. Най-голям ръст е осигурен за най-големите потребители - Германия (+10,5%), Турция (+ 63%), Италия (+20,3%). Износът на газ по газопровода "Силата на Сибир" към Китай също нараства, включително и над договорните задължения.
Според изпълнителния директор на "Газпром" Алексей Милер важна характеристика на 2021 г. е било изпълнението на проекта за изграждане на газопровода "Северен поток - 2" с капацитет 55 милиарда кубически метра.
Изминалата година пазарът на природен газ отбеляза и други рекорди - най-вече в цените, достигнали изключително големи стойности. Ако в началото на август фючърсите се търгуваха на ниво от 515 долара, то два месеца по-късно вече бяха направили скок от два пъти, а на 21 декември достигнаха исторически максимум от 2190.4 долара на хиляда кубически метра. Флуктуациите на цените се обясняват с ниското ниво на запълване на газохранилищата в Европа и високите нива на търсене на азиатските пазари. Агенция "Новости" обвързва високите цени на природния газ и с неяснотите за пускането на реалните доставки по изградения вече "Северен поток - 2". Русия обаче от месеци играе с количествата, доставяни за Европа, като изпълнява само дългосрочните договори, а е ограничила доставките за краткосрочните такива и на свободния пазар.
projekt
на 05.01.2022 в 07:59:19 #8да благодарим на приятелите ни от САЩ за високите цени на газ и електроенергията. забраниха на Европа да работи с дългосрочни договори, принудиха Европа да работи през борсата. пък после Русия била виновна. с какво е виновна Русия че Европа не е поръчала количества за да запълни резервоарите. август месец цената е била 515 $. ако бяха поръчали, ако ние бяхме поръчали щяхме да платим много по евтино, ама.......големия брат не дава. сърдят се че руснаците работели само дългосрочни договори и не доставяли по краткосрочни. ами те си доставят, ама на 2000 долара. а и няма кой всеки ден да се занимава с политиците на Литва или на Полша или на друга скопена държава като България. днес искаме 1 кило сирене, ама утре искаме 223 грама, а в други ден 135 грама. поръчам в началото 1 тон сирене и си го яж на ниска цена. газта няма как да остане. това не е нещо което се разваля. а и аз не съм чул партньорите ни от САЩ да са намалили цената. САЩ и Норвегия също продаваха по 500 $ лятото, но сега и те продават на 2000 $. нали сме приятели, нали пошляпват, нали Бойко въртеше ибрикчийски танци в САЩ, нали поръчахме самолети...нали.......нали.....това обаче не пречи на САЩ да ни продават скъпо газ по 2000 $. защо никой не обвини САЩ че продава газ по 2000$, а обвиняват Русия че продавала за по 2000 $. суровината е една и съща, цената е една и съща, но САЩ са добрите. а и в крайна сметка никой не е дошъл да ви опре ножа във врата. като сте големи демократи не купувайте лошата руска газ. топлете се с фотоволтаици произведени в Китай, на печки и климатици произведени в Китай. карайте колела за да не купувате бензин и нафта от Русия, че много от чуждите бензиностанции като ОМВ и Шел зареждат от Лукойл че руснаците имат по евтино и по качествено гориво
58eng
на 03.01.2022 в 05:08:47 #7Комми, а петрола беше без пари,защото Новак и Путя искаха да покажат на Сауду кой кара влака
hmmm
на 03.01.2022 в 00:46:37 #6Грантаджиите, какво стана с опорките. Русия щяла да фалира, петрола бил поевтинял че затова щяла да фалира. Сега се оказа че ревете че ви било скъпо. Още какво беше, кримски мост нямало да има, после ще го взривяваме, после пък пречел на големи кораби щото бил по висок отколкото е дълбоко морето. Още какво беше, китайците щели да нападат руснаците, северен поток две нямало да се построи, белорусите щели да се бият срещу руснаците и прочее и прочее гьобелсови поръчения. Аз не просто се "сърдя", а държа да бъдете съдени за лъжите и цапането.
hmmm
на 03.01.2022 в 00:37:29 #558 за твое сведение е в руски сайт. Ето на това работи. nginx е написан от Игор Сисоев – служител на руската компания Рамблер. А сега марш обратно в яху.
58eng
на 02.01.2022 в 23:12:34 #4Пенчо,бляд мръсна,не си в руски сайт бе,мисир!
torbalan
на 02.01.2022 в 20:33:56 #3“Анти-трола”, дане забравиш да си получиш хонорара от руското посолство. Или за по-удобно от президентството или от ул. Позитано…
torbalan
на 02.01.2022 в 20:05:38 #2Нямам нищо против някой да печели много пари. Напротив. В случая става въпрос за суровина която някой ден ще свърши. Така че Русия трябва да слвдва своя интерес и да продава на колкото може по-висока цена докато има газ за продаване. Това е пазар. За нас българите обаче въпросът е как и откъде да купуваме по-евтино. Комунистите ни бяха зашили за руснаците а следващите управници които бяха и продължават да бъдат руски шпиони като Радев, правят всочко възможно да ни държат зашити към Русия. Така че ако ви е скъп тока, не се сърдете на електро компанията, сърдете се на руско-съветските шпиони които продължават да управляват България.
friend
на 02.01.2022 в 19:53:12 #1Може, ако печалбата е била в рубли....