Канада санкционира още 10 руски длъжностни лица и бизнесмени и 153 организации в петък, за втората годишнина от войната в Украйна, съобщава The Canadian Press.
Министърът на външните работи Мелани Жоли обяви новите санкции в координация със Съединените щати и Обединеното кралство. Европейският съюз също обяви нови санкции в петък.
В изявление Жоли каза, че санкциите изпращат ясно послание към Русия и президента Владимир Путин.
"Ние заставаме зад народа на Украйна, тъй като той смело защитава правата си пред лицето на неоправданите и агресивни действия на Путин", каза тя.
"Ще продължим да използваме разрушителни мерки срещу руското правителство, насочени към способността му да води своята незаконна война, докато суверенитетът и териториалната цялост на Украйна не бъдат напълно възстановени."
Руското посолство в Отава незабавно отхвърли санкциите.
"Пореден кръг от санкции от кабинета Трюдо е безсмислен, точно както всички предишни мерки от този вид", се казва в X, известен преди като Twitter.
"Руските граждани и организации не могат да се интересуват по-малко."
Подобни изявления бяха публикувани от мисиите на Русия в Лондон и Брюксел. Обединеното кралство добави около 50 имена към списъка си със санкции в петък, а ЕС добави близо 200.
Русия започна войната в Украйна на 24 февруари 2022 г.
Мисията на ООН за наблюдение на правата на човека в Украйна съобщи, че е потвърдила, че повече от 10 500 украински цивилни са били убити и близо 20 000 са ранени в конфликта.
Канадските разпоредби, позволяващи санкциониране на руски длъжностни лица и организации, са въведени през 2014 г., след като Русия нахлу и анексира Кримския полуостров.
Канадските разпоредби, позволяващи санкциониране на руски длъжностни лица и организации, са въведени през 2014 г., след като Русия нахлу и анексира Кримския полуостров.
Петък отбеляза 59-ия път, когато тези разпоредби бяха разширени, този път насочени към дългогодишен помощник на Путин и бизнесмени в железопътния, строителния и ИТ секторите.
В изявление, публикувано в петък, за да отбележи годишнината от пълномащабното нахлуване, министър-председателят Джъстин Трюдо подчерта връзките между двете страни и 9,7 милиарда долара, които Канада е ангажирала да помогне на Украйна.
"Ако не успеем да спрем напредъка на Русия, ако позволим на нашествието на един деспот да насърчи още безброй агресори и ако позволим на Путин да преначертае картата както си иска, светът ще изглежда много по-различен и много по-лош", каза Трюдо.
Президентът на САЩ Джо Байдън каза в петък, че правителството му добавя повече от 500 нови санкции и налага 100 нови експортни ограничения, свързани с Русия.
Новите санкции на САЩ са насочени срещу руски фирми, които допринасят за военните усилия на Кремъл - включително производители на дронове и промишлени химикали и вносители на машини - както и финансови институции, като държавния оператор на руската национална платежна система "Мир".
"Те ще гарантират, че Путин ще плати още по-висока цена за своята агресия в чужбина и репресиите у дома", каза Байдън.
Санкциите на САЩ също идват в отговор на смъртта на руския опозиционен лидер Алексей Навални, яростен критик на Путин, който беше в затвора от 2021 г.
Държавният департамент на САЩ добави трима затворнически служители към списъка си със санкции, включително Валерий Бояринев, заместник-директор на руската федерална пенитенциарна служба. Бояринев беше повишен в генерал-полковник три дни след смъртта на Навални.
Жоли не спомена Навални в изявлението си в петък, но руският посланик в Канада Олег Степанов бе привикан на 21 февруари, за да чуе осъждането на Канада за смъртта на Навални.
Руската затворническа агенция твърди, че Навални, който излежава 19-годишна присъда в арктическа наказателна колония, е изгубил съзнание след разходка и не може да бъде съживен.
Канада вече е санкционирала хора, за които смята, че са замесени в нарушения на човешките права срещу Навални, включително Бояринев.
Санкциите замразяват активи и забраняват всякакви сделки с хора и образувания от посочения списък, който сега съдържа повече от 2100 имена.