През тази година Москва и Пекин са длъжни да съгласуват базовите условия по доставката на руски газ в Китай и това съгласуване трябва да бъде ускорено. Това заяви руският президент Дмитрий Медведев пред журналисти в Китай, където се намира на четиридневно посещение.
Към момента ние сме готови да започнем работа по две направления - доставката на енергоресурси в Китай по западното и източното направление, заяви руският държавен глава и подчерта, че ако Русия и Китай се договорят за ценовите параметри, в което няма съмнение, тогава може да се смята, че основният въпрос е решен.
Той допълни, че страната му изхожда от това, че сега това е най-важната тема, в областта на енергетиката, между двете страни. Позициите се сближават и се надяваме, че ще бъде постигнат консенсус.
Представители на „Газпром" и Китайската национална газова корпорация (CNPC) съобщиха, че са създали работни групи по отделните условия на контракта за доставка на руски газ в Китай, за който се предвижда да бъде подписан в средата на текущата година.
По време на срещата Медведев подчерта, че Русия работи усилено за подобряване на инвестиционния климат. Той призна, че конкурентоспособността на руската икономика се е понижила в сравнение в икономиката в други страни, членки на БРИКС, и това е причината националния инвестиционен климат да бъде кардинално изменен.
Ние безусловно сме привлекателна страна, защото разполагаме с големи възможности, огромна територия, съответно гигантски пазар, огромни залежи на полезни изкопаеми, развиваща се икономика, но имаме и много проблеми, изтъкна руският държавен глава.
Страните от БРИКС (Бразилия, Русия, Индия, Китай и ЮАР) подписаха меморандум за сътрудничеството на държавните финансови институти за развитие. Това на практика е първата крачка към използването на националните валути при взаимно кредитиране.
В момента страните от БРИКС са принудени при сключването на договори да обменят валутата си в долари. Властите в развиващите се страни многократно са заявявали, че искат да увеличат престижа на местните валути, както и да се повиши тяхното използване в международната търговия.
С подписаният документ се разширяват възможностите за кредитиране.
Във тази връзка Дмитрий Медведев заяви, че тази крачка може да бъде направена от всички страни в БРИК, без изключение: „Смятам, че не би трябвало да има изключения, дори и с икономиката на ЮАР."
В заключение руският държавен глава подчерта, че страните в БРИКС се обединяват не само по признаци като растяща икономика, привлекателни пазари, но и заради това, че Бразилия, Русия, Индия, Китай и ЮАР имат общи възгледи за развитието на общи възгледи на международния живот, световната икономика и политическите процеси.
US
на 19.04.2011 в 00:41:54 #5вендета | 14.04.2011 18:00 friend, болите много като четеш, но фактите са това, а Русия е основният доставчик на суровини и сигурен гарант за недопускане на вандалско военно вмешателтво от страна на натовските боклуци във взаимоотношенията на БРИКС. И м/у другото след случката във Япония Китай е стабилно втора икономика с тенденция много скоро да е първа. Смее се ----------------------------------------------- Не си разбрал фактите добре - всъщност Русия е суровинен придатък на останалите развити икономики. И е точно наобратно - САЩ ще пазят (поради егоистични причини) Китай да не заграби огромни площи от Русия (Далечния Изток и голяма част от Сибир). И Русия не може сама да се защити от Китай, само американците могат да им помогнат - причината е че САЩ не иска толкова силен Китай.
тоци
на 15.04.2011 в 10:50:45 #4Само ЮАР не ми се вписва някак си, но като цяло се вижда вече светлина в тунела. Крайно време е паразитите впили се в европейските и северноамерикански нации да останат гладни, за да излязат на яве.
вендета
на 14.04.2011 в 19:00:55 #3friend, болите много като четеш, но фактите са това, а Русия е основният доставчик на суровини и сигурен гарант за недопускане на вандалско военно вмешателтво от страна на натовските боклуци във взаимоотношенията на БРИКС. И м/у другото след случката във Япония Китай е стабилно втора икономика с тенденция много скоро да е първа.![](https://webnews.bg/assets/images/emoticons/icon_lol.gif?_=1446728989)
TETKA MAPA
на 14.04.2011 в 18:18:16 #2BRICS е група от 5 "млади икономики" -- големи, жизнени, с потенциал и бъдеще държави. По стъпките им се движат още 2 -- Индонезия и Мексико, а след тях идват още 2 --Турция и Виетнам. В близките 10 - 15 години Светът тотално ще се промени. Старите големи империалистически държави: Англия, Франция, Германия, Япония, САЩ вървят към залез. Лошото е, че България вместо да се ориентира своевремено към новите сили, нашите плиткоумни и късогледи политици, са се залепили отчаяно за старите империалистически държави и втълпяват на неукия български народ, че там е щастието, там е надеждата.
JB
на 14.04.2011 в 18:08:06 #1Медведев "натиска" за руски газ в Китай -------------------------------------------------------
Китай има нужда от газ.... за да произвежда. Сменете си тьпото заглавие.
![](https://webnews.bg/assets/images/emoticons/grinning-smiley-021.gif?_=1446728989)