През третото тримесечие на 2024 година икономиката на Обединеното кралство е нараснала едва с 0,1%, предаде BBC.
Като причина за това беше посочена несигурността относно бюджета. Лейбъристите превърнаха стимулирането на икономическия растеж в основен приоритет, когато дойдоха на власт, но министърът на финансите Рейчъл Рийвс посочи, че "не е доволна" от тези последни данни, които обхващат първите три месеца на управлението на новото правителство.
През първото тримесечие на годината икономиката на страната е отбелязала ръст от 0,7%, през второто - 0,5% и през третото - 0,1%.
На 30 октомври Рийвс, представи първия си бюджет, в който обяви най-големите данъчни увеличения за последните три десетилетия и много фирми критикуваха това увеличение, което според тях ще доведе до по-високи цени и по-малко нови работни места. Големите компании намекнаха, че ще увеличат цените поради промените.
Бен Джоунс, водещ икономист в бизнес групата CBI, каза, че фирмите широко са докладвали за "забавяне на вземането на решения" преди бюджета и добави, че след като е обявен, е "задействал предупредителни светлини за бизнеса".
Увеличаването на националните осигурителни вноски за фирмите заедно с други мерки като повишаването на минималната заплата "се очаква да предизвика по-предпазлив подход към заплащането, наемането и инвестирането", обясни Джоунс.
Според Рут Грегъри, заместник-главен британски икономист в Capital Economics, икономиката има малко по-малка инерция и е поразително, че тя е нараснала само през два от последните шест месеца. Грегъри обаче добави, че "това не означава, че Обединеното кралство е на прага на нова рецесия".
Пред BBC финансовият министър е коментирал, че растежът е "мисия номер едно" на правителството и тя иска той "да бъде по-силен и да се усети от семействата в Обединеното кралство".
Рейчъл Рийвс беше обвинен, че говори снизходително за икономиката преди да обяви бюджета, като на въпрос дали тези коментари са й повлияли тя отговори така: "Нямаме почти никакъв растеж в икономиката на Обединеното кралство вече повече от десетилетие."
По думите на Мел Страйд, от консерваторите, растежът сега се е "забавил значително" поради политиката на лейбъристите. "Лейбъристите дадоха много обещания за растеж по време на изборите, те трябва да действат сега, преди неспазените им обещания да доведат до още повече увеличения на данъците."
Говорителят на Министерството на финансите Дейзи Купър определи данните за растежа като "разочароващи", като добави, че повишенията на данъците, обявени в бюджета, "може да бъде последният пирон в ковчега за много малки предприятия, които вече изпитват затруднения".
Правителството иска Обединеното кралство да бъде най-бързо развиващата се икономика сред групата богати нации G7. За периода от юли до септември Обединеното кралство в момента е на пето място в G7, след САЩ, Франция, Германия и Япония, но над Италия, която не отбелязва никакъв растеж. Канада все още не е публикувала данните си за растеж.
Според данните на Националната статистическа служба растежът в Обединеното кралство е бил "забавен в повечето индустрии" през последното тримесечие. Основен фактор е забавянето в сектора на услугите, който доминира икономиката на Обединеното кралство и обхваща бизнеси като магазини, барове и ресторанти. Секторът нарасна с едва 0,1% за трите месеца, а през септември изобщо не отбеляза ръст.
През октомври Рийвс представи "Бюджет за растеж", както тя го определи. Но независимият прогнозист на правителството, Службата за бюджетна отговорност, каза, че бюджетът само ще "засили временно" Обединеното кралство и размерът на икономиката ще бъде "до голяма степен непроменен за пет години" в сравнение с предишната оценка.
Обединеното кралство е изправено пред друго потенциално предизвикателство - заплахите на новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп да продължи с плановете си за налагане на общо мито от 20% върху целия внос в САЩ. Анализ на Центъра за приобщаваща търговска политика към Университета на Съсекс предполага, че подобен ход може да удари износа на Обединеното кралство с £22 млрд.
Финансовият министър каза, че "очаква с нетърпение да работи в тясно сътрудничество" с Доналд Тръмп, но ще "застъпи за свободна и отворена търговия, която е от полза и за двете ни икономики".