Новият финансов министър на Великобритания, Рейчъл Рийвс, представи първия си бюджет, в който обяви най-големите данъчни увеличения за последните три десетилетия. Тя обвини Консервативната партия, управлявала 14 години, че е оставила публичните услуги в тежко състояние. Рийвс заяви, че ще увеличи данъците с 40 милиарда паунда годишно, като значителна част от тях ще бъдат за сметка на бизнеса, за да покрие дефицита от 22 милиарда паунда, наследен от Лейбъристката партия, предава "Ройтерс"
"Всеки министър на финансите би се изправил пред тази реалност," заяви Рийвс в речта си. "И всеки отговорен министър би предприел действия. Ето защо днес възстановявам стабилността на публичните финанси и укрепвам нашите обществени услуги."
Рийвс съобщи, че социалните осигуровки, плащани от работодателите, ще се увеличат с 1.2 процентни пункта от април, достигайки 15%, като се снижи прага за тяхното заплащане, което ще донесе допълнителни 25 милиарда паунда годишно за пет години. Включени са и други мерки за увеличаване на приходите, като промени в правилата за данъчно облагане на капиталовите печалби, наследствата и данъците за частни инвестиционни фондове.
Премиерът Кийр Стармър предупреди, че тези с "най-широки рамене" ще трябва да платят повече данъци. Рийвс, обаче, изключи възможността за увеличаване на индивидуалните данъчни ставки, като удължи замразяването на праговете за плащания до 2028/29 година.
Първоначалната реакция на инвеститорите към речта на Рийвс беше положителна, като цените на правителствените облигации се повишиха по време на изказването й в парламента. Рийвс също така посочи, че икономическият растеж се очаква да бъде по-висок тази година и през 2025 г., но ще бъде по-нисък през следващите три години.
Очаква се Рийвс, бивш икономист в Банката на Англия, да бъде по-предпазлива в управлението на дълга от бившия премиер Лиз Тръс, чийто планове за големи данъчни облекчения доведоха до спад в цените на британския дълг и оставка през 2022 г.
shtimpo
на 30.10.2024 в 17:29:09 #1Когато данъкоплатеца сгреши си плаща… Когато правителството сгреши - данъкоплатеца плаща