Износът на швейцарски оръжия е намалял с повече от една четвърт миналата година, съобщи правителството във вторник, като критиците обвиняват неутралната позиция на страната, която блокира реекспорта на швейцарски оръжия и боеприпаси за Украйна, предава Ройтерс.
Износът на военни материали е спаднал с 27% до 696,8 милиона швейцарски франка (788,06 милиона долара), съобщи Държавният секретариат по икономическите въпроси (SECO), което представлява спад от 955 милиона франка през 2022 г.
Въпреки дългогодишния си неутралитет, Швейцария е голям доставчик на оръжия, 14-ият по големина в света през 2022 г., според данни на Стокхолмския международен институт за изследване на мира.
През 2023 г. Швейцария е изнесла военни материали в 58 страни, което е спад от 60 година по-рано, като Германия е най-големият клиент, следвана от Дания, подписвайки големи поръчки за боеприпаси и колесни бронирани превозни средства.
SECO не посочи причина за спада в износа миналата година, но индустриалната асоциация Swissmem заяви, че забраната на Швейцария за реекспорт на оръжия е изиграла роля.
Съгласно закона за неутралитета на страната, Берн не може да одобри искания за трансфер на швейцарско военно оборудване на Украйна, докато тя участва в международен въоръжен конфликт.
"Някои компании са загубили поръчки поради опасения относно швейцарските разпоредби, докато други обмислят да инвестират по-малко тук", каза директорът на Swissmem Щефан Брупбахер пред Ройтерс преди публикуването на цифрите.
През 2022 г. на Испания, Дания и Германия беше отказано разрешение за реекспорт на оръжия за Украйна, което обтегна отношенията и поражда опасения в швейцарската оръжейна индустрия, която включва мултинационалните компании Lockheed Martin и Rheinmetall, както и множество по-малки компании.
Swissmem каза, че швейцарската оръжейна индустрия зависи от износа и не може да разчита на търсенето от страна на швейцарската армия, за да оцелее.
Брупбахер каза, че "догматично тълкуване" на неутралитета блокира реекспорта на швейцарски оръжия и боеприпаси, които други страни са купили години по-рано, като много страни не разбират позицията на Швейцария.
"Искаме необходимостта от разрешение за реекспорт за всички страни, които се придържат към подобни международни конвенции за оръжия като Швейцария, да бъде премахната", каза той. Според него това "няма нищо общо с правното определение за неутралитет.