Цените на петрола достигнаха петмесечно дъно днес след новите блокади, наложени за ограничаването на разпространението на новия коронавирус (COVID-19)
Още икономики затегнаха социалните ограничения, включително Великобритания, Франция и Германия, докато се борят с нарастващите нива на заразяване.
Страхът е, че новите ограничителни мерки допълнително ще забавят икономическия растеж и търсенето на петрол ще спадне.
Пазарите на стоки и акции също са в бурен период, като тази седмица ще се проведат президентските избори в САЩ.
На борсите в Азия цената на суровия петрол сорт Brent падна до ниво от 35,74 долара за барел, като толкова ниска цената не е била от края на май.
Цената на Брент, основният показател за цените на петрола, е спаднала с 45% от началото на годината.
Свиването, предизвикано от вируса, засегна сериозно енергийните компании, като BP и Shell обявиха съкращения на хиляди работни места тази година.
BP планира да съкрати 10 000 работни места след спад в търсенето, докато Royal Dutch Shell заяви, че очаква да съкрати 7 000 до 9 000 работни места.
Цената на американския суров петрол също беше силно ударена, като днес падна със 7% до 33,64 за барел.
Страховете от резултата от президентските избори тази седмица и отсъствието на фискални стимули в САЩ доведоха до мрачна икономическа перспектива.
"Откъдето и да го погледнете, тази предстояща седмица ще бъде огромна за американските и световните пазари", коментира Саймън Балард, главен икономист в First Abu Dhabi Bank.
"Виждаме потенциал за рязко нарастване на нестабилността около тези събития и всичко това в контекста на все още влошаващата се ситуация с COVID-19 в голяма част от САЩ, Европа и другаде", допълва той.
Китай остава най-оптимистичният пазар за икономически растеж тази година.
Най-големият вносител на суров петрол в света заяви, че ще увеличи квотата си за 2021 г. с 20% за недържавни компании.
Това се случи, след като активността в китайския фабричен сектор се ускори с най-бързите темпове от близо десетилетие през октомври, след като вътрешното търсене нарасна.
Миналия месец Китай продължи възстановяването си от пандемията със силен икономически растеж през третото тримесечие, както показаха официалните му данни.
Втората по големина икономика в света отчете ръст от 4,9% между юли и септември в сравнение със същото тримесечие на миналата година.