Въпреки съобщенията за расизъм и дискриминация в ежедневния живот, Германия остава привлекателна дестинация за квалифицирани работници от чужбина, съобщи Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) в сряда.

ОИСР проследи кариерите на 30 000 висококвалифицирани лица, които изразяваха желание да дойдат в Германия като чуждестранни работници от август 2022 г. и установи, че желанието им за преместване в страната се е увеличило, а не е намаляло с времето.

Около 92% от участниците в допитването са живели в чужбина и продължават да се интересуват от възможността за преместване в Германия.

Въпреки това, тези, които вече са се преместили в Германия, съобщават за повече дискриминация от очакваното преди преместването си. Повече от половината от тези, които са успешно се установили в страната, казват, че са били обект на дискриминация, основана на техния произход при опитите си да наемат или закупят жилище.

Този страх е по-нисък, около една трета, у тези, които все още не са се преместили. Около 37% от анкетираните съобщават за случаи на дискриминация по време на посещения в ресторанти или магазини.

Икономиката на Германия се опира значително на чуждестранни работници, както беше подчертано от последни данни на Федералната агенция по заетостта на страната. Статистиката за ноември показва, че нарастването с 0,6% на броя на служителите, подлежащи на социалноосигурителни вноски, достигнало 35,1 милиона, е предимно благодарение на работници от страни извън Европейския съюз.

Андреа Налес, председател на Федералната агенция по заетостта, отбеляза, че тази тенденция вероятно ще продължи и в бъдеще, дори и без да бъдат включени бежанците от Украйна, Сирия и Афганистан.

Частични местни избори в Тюрингия не донесоха победа на "Алтернатива за Германия"

Частични местни избори в Тюрингия не донесоха победа на "Алтернатива за Германия"

АзГ загуби с малко първите избори след разкритията на срещата за масово депортиране