Дни преди евентуален първи фалит на правителството на САЩ, президентът Джо Байдън и председателят на Камарата на представителите Кевин Маккарти постигнаха окончателно споразумение в неделя за сделка за повишаване на тавана на дълга на нацията и работиха, за да осигурят достатъчно гласове на републиканците и демократите, за да приемат мярката в бъдеще седмица, съобщава New York Post.
Двамата разговаряха помежду си отново в неделя вечерта, докато преговарящите бързаха да изготвят текста на законопроекта, така че законодателите да могат да преразгледат компромисите, които нито твърдодесният, нито левият фланг вероятно ще подкрепят. Вместо това лидерите работят за събиране на подкрепа от политическата среда, тъй като Конгресът бърза към гласуването преди крайния срок 5 юни, за да предотврати пагубния федерален фалит.
"Добра новина, заяви Байдън в неделя вечерта в Белия дом. Споразумението предотвратява най-лошата възможна криза, фалит, за първи път в историята на нашата нация", каза той. "Отстранява заплахата от катастрофален фалит."
Президентът призова двете партии в Конгреса да се обединят за бързо приемане.
"Председателят и аз изяснихме от самото начало, че единственият път напред е двупартийно споразумение", каза той.
Маккарти също изрази увереност в изявлението си от Капитолия:
"В края на деня хората могат да гледат заедно, за да успеят да преминат това.", каза той.
Припомняме, че Байдън по-рано в неделя изрази увереност, че предварителната сделка, която той постигна с председателя на Камарата на представителите Кевин Маккарти в събота за предотвратяване на исторически фалит на САЩ, ще стигне до бюрото му за подпис.
Президентът не очакваше вече никакви пречки да провалят споразумението.
Рано в неделя сутринта Маккарти защити сделката, наричайки я "стъпка в правилната посока" и прогнозира, че ще успее да накара мнозинството републиканци да я подкрепят.
Двамата подписаха споразумението по време на 90-минутен телефонен разговор в събота. Те постигнаха принципно споразумение за повишаване на тавана на дълга за две години и ограничаване на разходите.
С тази сделка САЩ се отдалечават с една стъпка от ръба на историческия фалит.
Сега следва гласуването в двете камари на Конгреса, където републиканците контролират Камарата на представителите, а демократите - Сената.
Сделката трябва да бъде приета преди 5 юни - решаващата дата, след която както министърът на финансите Джанет Йелън предупреди, САЩ вече няма да могат да плащат сметките си.
Ако в крайна сметка споразумението премине през Конгреса и бъде подписано от Байдън преди така наречената дата Х, Белият дом и републиканците от Камарата на представителите ще са избегнали безпрецедентна икономическа криза.
Неплатежоспособността на американското правителство, която никога не се е случвала, може да предизвика глобална рецесия и загуба на милиони работни места - сценарий, който се очертаваше в последната минута на преговорите по време на празничния уикенд.
Двугодишната сделка също така ще отложи следващата борба за повишаване на тавана на дълга за след изборите през 2024 г.
boris
на 29.05.2023 в 23:55:45 #6godoro на 29.05.2023 в 12:35:02#6 3 Кой от двамата не може да чете,хората от месеци си чупят пръстите,целият свят се тресе,а ти си тръгнал да даваш примери с юана.Драги,само Китай да си поиска парите,САЩ са фалирали и това е факт от десетилетия.Доларът отдавна няма златни покритие,има дългово такова. ---------------------------------------------------------------------------------------------- Това също не е малко. Точно Китай е един от стълбовете на стабилността на долара, както казахте - поради дълговото покритие, защото ако си получава лихвите ще получава долари, а ако си поиска главницата - ще получи хартийки без стойност. За това и доверието в долара е голяма защото САЩ нямат никакви дългове. Дългове имат само страните които дължат пари във валута различна от тяхната собствена. А златно покритие не може да има никоя валута - стойността на всичкото злато на света, дори това от бижутата на хората не достига и до пет процента от парите в обръщение. Златно покритие е можело да имат парите през 19-ти век когато средно статистическият жител на света - селянин земеделец е плащал нещо с пари два-три пъти в месеца.
psp_11
на 29.05.2023 в 13:25:15 #5NaskoZashtoto на 29.05.2023 в 11:43:42 Най-вярното обяснение.
ce
на 29.05.2023 в 12:17:09 #4Американската икономика е понзи схема в голям мащаб Всичко друго е ала бала
NaskoZashtoto
на 29.05.2023 в 11:43:42 #3Покритието на долара е право пропорционално на доверието в него. Защото в огромна степен зависи от котировките на държавните облигации с които се покрива бюджетният дефицит на САЩ. Дефицитът расте, вложенията в долари като валутен резерв глобално намаляват. Правете си изводите сами. Към 2000 г. доларът заема дял от 71% в портфейлите на държавните банки в световен мащаб. Към 2020 г. този дял спада до 59% (US Dollar Share of Global Foreign Exchange Reserves Drops to 25-Year Low) и до 47% към началото на 2023! https://www.reuters.com/markets/asia/world-is-not-dumping-its-dollars-2023-04-26/
boris
на 29.05.2023 в 11:08:25 #2Американският долар е валутата с най-добро покритие от практически всички валути в света. Покритието на една валута - това е количеството пари според стойноста на стоките които се търгуват с тези пари. Ако стойността на парите е по-малка от стойността на стоките - има дефлация, ако е по голяма - има инфлация. Разликата между долара и юана се състои в това, че китайското правителство може да печата повече юани без да предизвика инфлация - само тогава когато китайската икономика расте и с толкова с колкото е пораснала, дакато американското правителство - може да печата повече долари без инфлация с толкова с колкото е пораснала не американската а цялата световна икономика. Това няма нищо общо с темата но и долния коментар няма нищо общо с темата.
boris
на 29.05.2023 в 05:54:17 #1Аз не знам за какъв първи исторически фалит говорите. Този фарс се повтаря на всеки 5-6 години от много време насам