Затягането на паричната политика в Съединените щати води до изтичане на капитали от някои развиващи се страни и повишава риска от финансова криза, подобна на тази от 2013 г. В наши дни има управители на централни банки, които са по-загрижени от останалите.
"Глобалната икономика е в окото на бурята", обяви Централната банка на Индия в края на септември. Shaktikanta Das има причина да се тревожи: резервите на институцията, базирана в Бомбай, са се стопили със 100 милиарда долара (103 милиарда евро) от началото на годината, докато тя изкупува част от рупии, за да спре падането си спрямо зелените пари, посочва le monde.
Откакто Федералният резерв на Съединените щати (Фед) започна да повишава лихвите си през първата половина на годината, за да се бори с инфлацията, капиталът напуска нововъзникващите пазари, отслабвайки валутите им в процеса. Така валутата на Гана загуби 41% спрямо долара от началото на годината, докато тайванският долар се обезцени с 13%.
В Монголия тугрикът загуби 16% от стойността си, докато резервите на централната банка паднаха с 40% за една година. Khan Bank, най-голямата банкова институция в страната, току-що обяви ограничаване на конвертирането на чуждестранна валута на 300 долара на месец.
"Тъй като глобалната икономика се насочва към бурни води, е дошло времето лидерите в развиващите се страни да затворят люковете" , предупреди главният икономист на Международния валутен фонд (МВФ), Пиер-Оливие Гуринша.
През първите три тримесечия на годината чуждестранните инвеститори са продали в Азия, с изключение на Китай, активи за 69,7 милиарда долара, което е доста повече от 47,6 милиарда долара, които са продали в пика на световната финансова криза от 2008 година.