Перспективите за ключовата черноморска сделка за зърно, постигната с посредничеството на ООН, не са добри. За това предупреди говорителят на Кремъл Дмитрий Песков, цитиран от "Ройтерс".
Причината е, че обещанията за премахване на пречките пред руския износ на селскостопански продукти и торове не са били изпълнени.
Зърнената сделка е опит да се облекчи продоволствената криза, започнала преди руската инвазия в Украйна, но която се изостри вследствие на най-смъртоносната война в Европа след Втората световна война.
Споразумението, което в сегашния си вид трябва да изтече следващия месец, беше подписано за първи път от Русия, Украйна, Турция и ООН през юли миналата година и два пъти беше удължавано. На хартия сделката позволява износ на храни и торове, включително амоняк, от три украински черноморски пристанища.
Въпреки че Западът не е наложил изрично санкции върху износа на храни и торове от Русия, Москва твърди, че той е затруднен от застраховки и спънки при плащанията, които според нея трябва да бъдат премахнати, за да работи сделката правилно.
Песков заяви, че сегашното споразумение не работи за Русия, въпреки усилията на ООН да накара частите от споразумението, свързани с интересите на Москва, да бъдат изпълнени.
"Никоя сделка не може да стои на един крак: тя трябва да стои на два крака", подчерта говорителят на Кремъл.
"В това отношение, разбира се, ако се съди по днешното състояние, перспективата за удължаването ѝ не е толкова голяма", предупреди той.
Русия и Украйна са два от най-важните производители на селскостопански стоки в света и основни играчи на пазарите на пшеница, ечемик, царевица, рапица, рапично масло, слънчогледово семе и слънчогледово масло. Русия също е доминираща на пазара на торове.
Според официалните данни над 27 милиона тона зърно и други хранителни продукти са били изнесени от Украйна на борда на 881 кораба от началото на Черноморската инициатива за зърно през август.
halo
на 13.04.2023 в 03:14:02 #2РоССия много открадна от Украйна, чукондури.
projekt
на 12.04.2023 в 16:50:50 #1Е те САЩ кога са си спазвали договорите, че даже и санкциите. Днес си приятел, а утре си враг. Обратното също важи. колко реваха че Венецуела е лоша, че Мадуро е диктатор и наложиха санкции че даже задължиха и Европа да наложи санкции. Ама от миналата година вече Мадуро не е толкова лош и вече САЩ искат да купуват нефт от него, ама не разрешават на европейските компании. отделно сега за зърното се говореше че ще подпомагат бедните и гладните, а се оказа че евтиното украинското зърно влиза е Европа, а скъпото зърно от Европа пак отива за Африка, ама на високи цени. Пълно лицемерие. Богатите станаха по богати. А бедните....... бедните да го духат.....