Правителството на Русия е удължило доставките на газ от завода Ямал за втечнен природен газ за групата на Gazprom Germania за три месеца, в което германските власти въведоха външно управление.
Премиерът Михаил Мишустин подписа такава заповед на 25 май, съобщи "Интерфакс".
През април, германското министерство на икономиката нареди холдингът на Gazprom Germania да бъде прехвърлен под контрола на Федералната мрежова агенция. В отговор на това руското правителство на 11 май наложи блокиращи санкции на цялата група - забранени са всякакви транзакции, влизане в руски пристанища, плащания и транзакции с ценни книжа.
Санкциите включват Gazprom Global LNG и Gazprom Marketing & Trading Singapore PTE. ООД Това са глобални търговци на втечнен природен газ, управляващи портфолиото на Газпром за втечнен природен газ, включително обеми от заводите за втечнен природен газ Сахалин 2 и Ямал.
Забраната за сделки, както и влизането в руските пристанища на кораби, действащи в техен интерес, вади тези компании от руските доставки на втечнен газ.
Новият регламент позволява доставки на втечнен газот OAO Yamal LNG и Yamal Trade Pte. ООД към Gazprom Marketing & Trading Singapore PTE. ООД от 25 май за срок от 90 календарни дни.
Yamal LNG е съвместно предприятие между НОВАТЕК (50,1%), French Total (20%) и китайски CNPC (20%) и SRF (9,9%). Съвместното предприятие изгради завод за втечнен природен газ с капацитет 16,5 милиона тона годишно (всяка линия е 5,5 милиона тона годишно) на базата на Южно-Тамбейското находище.
През 2015 г. Yamal Trade и Gazprom Marketing & Trading Singapore подписаха дългосрочен договор за доставка на 2,9 милиона тона втечнен газ годишно за период от над 20 години.
Припомняме, че на 21 май стана ясно, че Германия и Италия са уведомили местните компании, че могат да си открият сметки в рубли, за да продължат да купуват руски газ, без да нарушават санкциите срещу Москва, след като са обсъдили с Европейския съюз, съобщиха източници.
Дебатът относно искането на Русия чуждестранните купувачи да плащат за газа в рубли постави на изпитание решимостта на европейските правителства да заемат твърда позиция срещу Москва заради войната в Украйна.
Полша, България и Финландия отказаха да се съобразят с искането на Москва вносителите да плащат за газа чрез сметки в рубли в Газпромбанк и доставките им бяха прекратени.
Други държави - членки обаче не пожелаха да насочат компаниите към действия, които биха могли да доведат до загуба на жизненоважни доставки на руски газ, с който отопляват домовете и захранват фабриките.
halo
на 27.05.2022 в 14:49:15 #1Точно оттам на кого щт го продаде? Кинти трябват....